حامی طالبان پیشتاز انتخابات پارلمانی ایران در تهران است

شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۲

ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی نتایج اولیه انتخابات تهران را اعلام کرد. براساس گزارش‌ رسانه‌های ایران نامزدان میانه‌روها شکست خوردند و تندروها پیروز شدند.

محمود نبویان حامی طالبان، نفر نخست تهران در انتخابات مجلس شورای اسلامی است.

رسانه‌های ایران گزارش دادند که نامزدان اصول‌گرا جزو ۳۰ نفر اول تهران هستند.

آقای نبویان که در صدر نامزدان برنده تهران قرار دارد از طرفداران طالبان است. او در ماه سنبله به کابل سفر کرد و پس از دیدار با طالبان گفت که تروریستی خواندن طالبان خلاف واقع است.

اعتمادآنلاین نوشت که محمود نبویان نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و نامزد مشترک سه فهرست جبهه صبح ایران، جبهه ائتلاف نیروهای انقلاب (امنا) و شورای ائتلاف نیروهای انقلاب (شانا) است.

نبویان عضو هیئتی از نمایندگان پارلمان پیشین ایران بود که در ماه سنبله در سفر به افغانستان با معاون استخبارات طالبان دیدار کرد.

او آن زمان گفت که بین ایران و طالبان همکاری اطلاعاتی گسترده درباره گروه‌های تروریستی وجود دارد. آقای نبویان آن زمان به خبرگزاری مهر گفته بود: «بنده با معاون استخبارات افغانستان جلسه داشتم که نکات مهمی را مطرح کرد. ایران و افغانستان تبادلات اطلاعاتی زیادی با هم درباره تحرکات تروریست‌ها به ویژه در مرزها می‌کنند.»

او پس از دیدار با مقام‌های طالبان در کابل به خبرگزاری مهر گفته بود «درباره طالبان که امروز حاکم بر افغانستان است، تصور برخی از افراد آن است که این افراد تروریست هستند که این تصور خلاف واقع است.»

محمود نبویان مدعی شده بود که «به لحاظ فرهنگی تحولات زیادی در طالبان ایجاد شده است، به گونه‌ای که آنان از ما تقاضا کردند که می‌خواهیم از کتب شهید مطهری استفاده کنیم و چگونه می‌توانیم به این کتب دسترسی پیدا کرده و آن را به زبان پشتو ترجمه کنیم تا مورد مطالعه قرار دهیم.»

محمود نبویان همچنین گفته بود که «امنیت شیعیان افغانستان تامین شده است.»

این درحالیست که پس از تسلط طالبان بر افغانستان حملات انفجاری بر هزاره‌ها و اهل تشیع افغانستان افزایش یافته است. اخیرا رئیس دبیرخانه شورای علمای شیعه گفت با اینکه شیعیان همیشه آماده همگامی با طالبان بوده‌اند، این گروه در نزدیک به سه سال اخیر به خواست‌های آن‌ها پاسخ مثبت نداده است.

روزنامه اعتماد میزان مشارکت مردم در انتخابات تهران را ۲۴ درصد گزارش داد.

طبق گزارش‌ خبرگزاری ایرنا، محمود نبویان با ۳۴۲ هزار رای در تهران نفر اول است. حمید رسائی با بیش از ۲۸۵ رای دوم و امیرحسین ثابتی منفرد با بیش از ۲۷۷ هزار رای سوم و محمدباقر قالیباف با بیش از ۲۵۹ هزار رای در رتبه چهارم قرار دارد.

محمدباقر قالیباف، رئيس پیشین مجلس شورای اسلامی در انتخابات پیشین (مجلس یازدهم) با بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار رای به عنوان نفر اول از تهران وارد مجلس شد.

دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری سراسر ایران روز جمعه ۱۱ حوت برگزار شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
زمانی که غول‌ها رو در رو می‌شوند: نظم نوین جهانی: چین و هند
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.