فرمانده پیشین سنتکام: با خروج امریکا، داعش در افغانستان تقویت شده است

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۱۲

فرمانده سابق فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا در مورد «تمایل شدید» داعش برای حمله به امریکا و دیگر قدرت‌های خارجی هشدار داد.

فرانک مکنزی گفت که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، موجب رشد داعش خراسان در این کشور شده است.

مکنزی روز یکشنبه، ۱۲ حمل، در گفت‌وگو با ان‌بی‌سی نیوز، خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را زمینه‌ساز رشد شاخه خراسان داعش در افغانستان دانست و نسبت به افزایش تهدیدات جهانی این گروه هشدار داد.

او معتقد است که ایالات متحده باید به جای خروج کامل از افغانستان در آگست ۲۰۲۱، می‌بایست بخشی از نیروهای خود را در افغانستان حفظ می‌کرد. او با اشاره به اظهارات جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا، مبنی بر توانایی نظارت بر افغانستان از راه دور گفت که «در افغانستان، ما تقریباً هیچ توانایی برای زیرنظر گرفتن کشور نداریم.»

این جنرال عدم حضور نیروهای امریکایی در افغانستان را موهبتی برای داعش و گروه‌های شبه‌نظامی دیگر دانست و افزود: «متاسفانه، ما دیگر آن فشار را بر آنها وارد نمی‌کنیم، بنابراین آنها آزادند که قدرت پیدا کنند، آزادند برنامه‌ریزی کنند، آزادند هماهنگ کنند.»

مقامات امریکایی بارها درباره حضور و فعالیت گسترده شاخه خراسان داعش در افغانستان هشدار دادند. در اوایل ماه جاری یک سناتور ارشد جمهوری‌خواه خواستار حمله به مواضع این گروه در افغانستان شد.

فرمانده پیشین سنتکام همچنین به روش‎های نفوذ داعش اشاره کرد که از طریق روش‌های آنلاین و یا از طریق استخدام و آموزش حضوری جنگجویان را آماده‌ای اقدامات افراطی می‌کند.

پیشتر خبرگزاری دولتی ریانووستی روسیه به نقل از منابعش نوشت مهاجمانی که به تالار کنسرت کروکوس در مسکو حمله کردند، از طریق کانال «صدای خراسان»، متعلق به داعش خراسان، در تلگرام جذب شده بودند.

آقای مکنزی با اشاره به حمله شاخه خراسان داعش در مسکو در ۳ حمل که منجر به کشته شدن دستکم ۱۴۰ نفر شد، گفت که این یکی از خطرات ستیزه‌جویان است که می‌توانند به اندازه کافی عملیات‌های بزرگ را سازمان‌دهی کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
وادی رقابت
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها