پارلمان اوکراین قانون «بسیج نیرو برای جنگ» را تصویب کرد

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۳

پارلمان اوکراین قانون بحث‌برانگیزی را برای بسیج نیروی بیشتر به جبهه‌های جنگ در برابر حملات روسیه تصویب کرد.این قانون در میانه موج جدید بمباران‌های گسترده روسیه برای از بین بردن زیرساخت‌های انرژی اوکراین تصویب شد.

الکسی گونچارنکو، نماینده پارلمان اوکراین روز پنج‌شنبه در تلگرام خبر داد که این قانون با رای ۲۸۳ نماینده به تصویب رسیده است.

رئیس تنها مجلس اوکراین معروف به «رادا» اکنون باید قانون را برای ابلاغ به ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری این کشور تحویل دهد تا لازم‌الاجرا شود.

این قانون مجازات‌‌هایی برای فرار از خدمت سربازی در نظر گرفته اما اقدامات شدید علیه سربازان فراری را که باعث اعتراض عمومی شده بود، حذف کرده است.

یک بند از قانون جدید درباره تعیین محدودیت زمانی ۳۶ ماهه خدمت سربازی در دوران جنگ حذف شد. بر اساس قانون نهایی، خدمت سربازی در دوران جنگ همچنان بدون پایان است.
در شرایط حملات زمینی متعدد روسیه در خط مقدم جبهه و هم‌زمان با حملات هوایی به شهرهای اوکراین، ارتش این کشور دچار کمبود سربازان داوطلب است.

قانون جدید برای بسیج نیروهای جدید از ماه‌ها پیش مطرح شده و به بحث‌ها در این زمینه دامن زده بود.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، بسیاری از اوکراینی‌ها سیستم کنونی نام‌نویسی برای اعزام به جنگ را ناعادلانه، ناکارآمد و اغلب فاسد می‌دانند.

در پاسخ به انتقادها، دولت وعده داده است که به زودی پیش‌نویس لایحه دیگری را در مورد «بهبود مکانیسم‌های چرخش پرسنل نظامی» تهیه کند.

ارتش اوکراین به دلیل یک ضد حمله نه چندان موفق در تابستان سال گذشته و کمک‌های رو به کاهش غرب ضعیف شده است.

به همین دلیل، زلنسکی در ابتدای ماه اپریل، قانون کاهش سن اعزام به جبهه از ۲۷ به ۲۵ سال را تصویب کرد.

رئیس‌جمهوری اوکراین روز پنج‌شنبه وارد ویلنیوس شد تا با گفت‌وگو با همتایان خود خواستار افزایش حمایت منطقه‌ای از کشورش در مواجهه با تهاجم روسیه شود.

زلنسکی اعلام کرد قراردادی ۱۰ ساله با لتوانیا، کشور همسایه اوکراین در مورد کمک‌هایی که این کشور متعهد به ارائه به اوکراین شده، امضا کرده است.

لتوانیا، یکی از سرسخت‌ترین متحدان اوکراین، میزبان رهبران کشورهای موسوم به «سه دریا» است.

این کشورها ۱۳ کشور عضو اتحادیه اروپا هستند که در بین دریای بالتیک، دریای آدریاتیک و دریای سیاه واقعند.

روز پنج‌شنبه و یک روز پس از اینکه سوئیس اعلام کرد در ماه جون کنفرانسی بدون حضور روسیه برای گفت‌وگو درباره بحران اوکراین برگزار می‌کند، دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین تاکید کرد مذاکرات در مورد اوکراین در غیاب روسیه بی‌معنی است.

این کنفرانس به ابتکار سوئیس، قرار است ۱۵ و ۱۶ جون با حضور نمایندگانی از حدود ۱۰۰ کشور جهان برگزار شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
هری ترومن
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها