نخست‌وزیر عراق در دیدار با بایدن خواستار خویشتن‌داری طرف‌های درگیر در خاورمیانه شد

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۸

محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق در دیدار با جو بایدن، رئيس‌جمهور امریکا در کاخ سفید خواستار خویشتن‌داری طرف‌های درگیر در خاورمیانه شد.

آقای السودانی همچنین گفت کشورش از تلاش‌ها برای توقف گسترش درگیری حمایت می‌کند.

این در دیدار در حالی صورت گرفته که اسرائيل درباره نحوه پاسخ خود به حمله جمهوری اسلامی رای‌زنی می‌کند و هم‌زمان، واشنگتن و متحدان اروپایی تل‌آویو، این اسرائيل را به خویشتن‌داری دعوت می‌کنند.

حریم هوایی عراق، که از متحدان واشنگتن و تهران است، مسیر اصلی موشک‌ها و پهپادهای جمهوری اسلامی بود که در آغاز این هفته اسرائيل را هدف قرار دادند.

آقای السودانی در این دیدار گفت که ممکن است دیدگاه‌های امریکا و کشورش، درباره نفس همکاری در خصوص آنچه در منطقه رخ می‌‌دهد، متفاوت باشد. او علاوه کرد اما در پیوند به قوانین بین‌‌المللی، قوانین بشردوستانه، مسئولیت در قبال حفاظت‌ از غیرنظامیان و قوانین جنگ، «قطعا توافق وجود دارد.»

نخست‌وزیر عراق گفت: «ما هر گونه سرکوب غیرنظامیان، به ویژه زنان و کودکان را رد می‌کنیم و از تعهدات مبنی‌بر احترام به قوانین بین‌المللی و ماموریت‌های دیپولماتیک حمایت می‌کنیم.»

رئيس‌جمهور امریکا هم گفت که ایالات متحده به امنیت اسرائيل و پایان دادن به جنگ غزه متعهد است.

جو بایدن گفت که امریکا متعهد به توافق آتش‌بس است که گروگان‌های نزد حماس را به خانه باز می‌گرداند و از گسترش درگیری به مناطق بیشتر جلوگیری خواهد کرد.

بایدن همچنین با اشاره به مقابله با داعش و توافق استراتژیک عراق و امریکا، تاکید کرد که همکاری میان واشنگتن و بغداد حیاتی است.

نخست‌ویر عراق در سفر به واشنگتن همچنین با لوید آستین، وزیر دفاع امریکا دیدار کرد.

امریکا ۲۵۰۰ سرباز در عراق دارد که به این کشور در جهت مقابله با داعش کمک می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها