خبرنگاران افغان در تبعید: طالبان از کمیسیون تخطی‌ رسانه‌ها علیه رسانه‌ها استفاده می‌کند

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۳۰

شماری از خبرنگاران تبعیدی افغان در اروپا و امریکا در واکنش به توقف فعالیت تلویزیون‌های نور و بریا می‌گویند کمیسیون رسیدگی به تخطی‌های رسانه‌ای ابزار دست طالبان شده است.

این خبرنگاران گفته‌اند طالبان از این کمیسیون علیه رسانه‌ها استفاده می‌کند.

کمیسیون رسیدگی به شکایات و تخطی‌های رسانه‌ای که توسط طالبان احیا شده است، اخیرا اعلام کرد که پخش برنامه‌های تلویزیون‌های خصوصی نور و بریا به دلیل سرپیچی از قوانین این گروه موقتاً متوقف شدند.

خبرنگاران تبعیدی در بیانیه‌ای گفته‌اند که طالبان از نهادهای پیش‌بینی شده در قوانین نافذ دولت پیشین، در برابر رسانه‌ها در کشور استفاده می‌کند و «عناد و دشمنی دیرینه‌‌ای» خود را با رسانه‌ها ادامه می‎‌دهد.

این خبرنگاران در مورد تعیین اعضای این کمیسیون ابراز تردید کرده‌ و گفته‌‌اند طالبان تعداد اعضای آن را زیر عنوان نمایندگان جامعه‌ رسانه‌ای از دو تن به پنج نفر افزایش داده و شش عضو دیگر این‌ کمیسیون از بخش‌های اطلاعات و فرهنگ، داخله، امر به ‌معروف، حج و اوقاف و استخبارات طالبان تعیین شده است.

در بیانیه آمده است که دو نماینده‌ این کمیسیون که از آدرس جامعه‌ رسانه‌ای‌ افغانستان توقف برنامه‌های تلویزیون‌های نور و بریا را اعلام کردند، فاقد صلاحیت اجرایی در کمیسیون مذکور بوده و طالبان از حضور آن‎ها به نفع خود استفاده کرده است.

این خبرنگاران از این دو عضو کمیسیون طالبان اسمی نبرده‌اند

ذبیح‌الله سادات، رئيس تلویزیون طلوع‌نیوز و عضو کمیسیون تخطی‌های رسانه‌های طالبان یکی از کسانی بود که اخیرا در نشستی اعلام کرد تلویزیون‌های نور و بریا به دلیل عدم رعایت اصول طالبان متوقف شده‌اند.

این خبرنگاران از سازمان ملل خواستند اقدامات این کمیسیون را به ‎عنوان «نقض صریح و روشن حقوق بشر» ثبت کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

افغانستان و همسایگانش
جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها