مقام ایرانی: پارسال بیش از دو هزار کارگر خارجی بدون مدرک را در شهر البرز شناسایی کردیم

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۳۰

مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی البرز ایران می‌گوید در سال ۱۴۰۲ خورشیدی دو هزار و ۴۶۲ کارگر خارجی بدون مدرک را شناسایی کرده‌ است.

این مقام جمهوری اسلامی می‌گوید ۱۵۱ کارفرما به دلیل به‌ کارگیری اتباع خارجی در این شهر به مراجع قضایی معرفی شده‌اند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، روز پنچشنبه (۳۰ حمل) گزارش داد که پس از شناسایی کارگران بدون مدرک، ۸۹۷ کارگر ایرانی جاگزین اتباع خارجی در واحدهای تولیدی و صنعتی شدند.

دهقان شیری، مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی شهر البرز گفت نظارت برای شناسایی و جمع‌آوری کارگران خارجی بدون مدرک در البرز ادامه دارد.

این مقام جمهوری اسلامی گفت: «براساس مفاد قانون کار، اتباع خارجی که فاقد کارت کار باشند، اجازه اشتغال در اصناف و واحدهای تولیدی را ندارند و در صورت مشاهده به کارگیری، کارفرمای آن‌ها متخلف شناخته شده و مشمول جریمه و حبس خواهند بود.»

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، نیز روز چهارشنبه از شناسایی و جمع‌آوری نزدیک به ۲۰۰ کارگر خارجی بدون مدرک در استان کرمانشاه گزارش داده است.

رسانه‌های جمهوری اسلامی مشخص نکرده‌اند که کارگران بدون مدرک کار، شهروندان کدام کشورها بوده‌اند اما بیشتر مهاجران این کشور را پناهجویان افغان تشکیل می‌دهند.

وزارت کار ایران در اواخر سال ۱۴۰۲ خورشیدی اعلام کرد مهاجرانی که فاقد پروانه کار، پروانه کار موقت یا کارت کار موقت باشند، اجازه اشتغال در این کشور را ندارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
معدن طلا

رادیو

پادکست‌ها