اسحق دار از امیرخان متقی دعوت کرد که به پاکستان سفر کند

جمعه ۱۴۰۳/۰۱/۳۱

اسحق دار، وزیر خارجه پاکستان از امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان دعوت کرد که به اسلام‌آباد سفر کند.

وزارت خارجه پاکستان می‌گوید آقای دار در تماس تلفنی به امیرخان متقی گفته است که او قصد دارد «در زمان مناسب» به کابل برود.

وزارت خارجه پاکستان می‌گوید امیرخان متقی روز چهارشنبه، ۲۹ حمل، در یک تماس تلفنی احراز کرسی وزارت خارجه را به اسحق دار خجسته باد گفته است.

از تسلط طالبان بر افغانستان در اسد ۱۴۰۰ تاکنون، اسلام‌آباد بارها از مقام‌های طالبان میزبانی کرده است. مقام‌های پاکستانی نیز بارها برای بحث در مورد موضوعات مختلف به کابل رفته‌اند.

هر چند اسلام‌آباد به طور رسمی گروه طالبان را به عنوان یک دولت به رسمیت نشناخته اما از عضویت این گروه در سازمان‌های بین‌المللی مانند ملل متحد حمایت خود را اعلام کرده است.

مقامات ارشد پاکستان پس از فروپاشی جمهوری اسلامی افغانستان، نسبت به پیروزی طالبان در سطح گسترده خوش‌بینی نشان دادند. با این حال این خوشبینی با گذشت زمان به انتقادهای شدید از طالبان تبدیل شد.

مقامات ارشد پاکستانی طالبان را مقصر افزایش حملات گروه‌های شورشی به ویژه تحریک طالبان پاکستان می‌دانند.

اسلام‌آباد بارها از طالبان خواسته است نگذارد شورشیان از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده کند. با این حال طالبان در پاسخ به انتقادهای اسلام‌آباد گفته پاکستان می‌خواهد مسئولیت ناکامی‌اش در تامین امنیت خود را بر دوش کابل بیندازد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دیدگاه
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها