کانادا برای ورود مسلمانان این کشور به بازار املاک 'وام مسکن حلال' اعلام می‌کند

جمعه ۱۴۰۳/۰۱/۳۱

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا اعلام کرد که برای کمک به مسلمانان کانادایی در بازار املاک «وام مسکن حلال» را معرفی می‌کند.
این طرح در بودجه فدرال ۲۰۲۴ اعلام شده است و هدف آن حمایت از جوامع متنوع در کانادا است.

بر اساس قوانین اسلامی، دریافت سود برای مسلمانان ممنوع است و از آن به عنوان استثمار و اقدام غیراخلاقی تعبیر می‌شود.
بانک‌های اسلامی به جای ارائه وام توام با سود، از ساختارهای پرداخت متفاوتی برای تسهیل مالکیت خانه استفاده می‌کنند.
این عمل در حال حاضر در سراسر جهان غرب رواج یافته است، اما دولت لیبرال کانادا قرار است اولین کشوری در امریکای شمالی باشد که این اقدام حمایتی را ارائه می‌کند.
وام‌های حلال لزوما برای خریدار ارزان‌تر نیست، زیرا بهره‌ای که باید پرداخت شود معمولا به روش دیگری تنظیم می‌شود.
یکی از ارائه‌دهندگان خدمات مالی اسلامی مستقر در نیویارک می‌گوید که این وام‌ها محدود به مسلمانان نیست و هر کسی که وارد یک سیستم مالی شفاف‌تر و اخلاقی‌تر است» می‌تواند به آنها دسترسی پیدا کند.

وام‌های مسکن حلال نیز توسط برخی موسسات کوچکتر کانادایی ارائه می شود، اگرچه هیچ یک از پنج بانک بزرگ این کشور آن را ارائه نمی دهند.

نخست‌وزیر کانادا در بیانیه‌ای گفت: «این برنامه جدید وام مسکن حلال گواهی بر تعهد ما به تقویت جامعه‌ای فراگیر است که در آن همه دسترسی برابر به فرصت‌ها از جمله در بازار مسکن داشته باشند.»

این برنامه توسط شرکت وام مسکن و مسکن کانادا (سی‌ام‌اچ‌سی) با همکاری موسسات مالی اسلامی اداره خواهد شد.

این شرکت وام به بانک‌های اسلامی و اتحادیه‌های اعتباری کمک مالی می‌کند تا «وام‌های مسکن حلال» را به خریداران خانه واجد شرایط ارائه دهند.

این اقدام با استقبال جوامع مسلمان در کانادا مواجه شده است. فرحت رحمان، رئیس کنگره اسلامی کانادا، ابتکار عمل دولت را ستود و گفت: «این یک لحظه تاریخی برای مسلمانان کانادا است. معرفی برنامه «وام حلال» نه تنها مالکیت خانه را تسهیل می‌کند، بلکه جامعه ما را برای مشارکت بیشتر در اقتصاد کانادا توانمند می‌کند.

وام‌های مسکن حلال نیز توسط برخی موسسات کوچکتر کانادایی ارائه می‌شود، اگرچه هیچ یک از پنج بانک بزرگ این کشور آن را ارائه نمی‌دهند.
نخست‌وزیر کانادا در بیانیه‌ای گفت: «برنامه جدید وام مسکن حلال گواهی بر تعهد ما به تقویت جامعه‌ای فراگیر است که در آن همه دسترسی برابر به فرصت‌ها از جمله در بازار مسکن داشته باشند.»

این برنامه توسط شرکت وام مسکن و مسکن کانادا (سی‌ام‌اچ‌سی) با همکاری موسسات مالی اسلامی اداره خواهد شد.
این شرکت وام به بانک‌های اسلامی و اتحادیه‌های اعتباری کمک مالی می‌کند تا «وام‌های مسکن حلال» را به خریداران خانه واجد شرایط ارائه دهند.

این اقدام با استقبال جوامع مسلمان در کانادا مواجه شده است. فرحت رحمان، رئیس کنگره اسلامی کانادا، ابتکار عمل دولت را ستود و گفت که این یک لحظه تاریخی برای مسلمانان کانادا است. به گفته او معرفی برنامه وام حلال نه تنها مالکیت خانه را تسهیل می‌کند، بلکه جامعه ما را برای مشارکت بیشتر در اقتصاد کانادا توانمند می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سرزمین‌های بکر
جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها