حکمتیار به طالبان: دالرهای زهرآلود امریکا را پس بدهید

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۲/۰۴

شهادت، روزنامه وابسته به گلبدین حکمتیار، روز سه‌شنبه درخواست‌های تازه او از طالبان را نشر کرد.

حکمتیار به طالبان گفت که کمک‌ مالی امریکا «زهر است و قبول نکنند.» به گفته او، مردم فکر می‌کنند این کمک‌، «بهای [کنترول] فضای کشور» توسط امریکا است.

همزمان با گزارش‌ها درباره محدود شدن دیدارهای سیاسی حکمتیار و بسته شدن تلویزیون بریا، روزنامه آنلاین شهادت در چند روز گذشته درخواست‌های رهبر حزب اسلامی از مقام‌‌های ارشد طالبان را منتشر کرده است.

شهادت روز دوشنبه به نقل از حکمتیار نوشت که با توجه به پرواز پهپادهای امریکایی در آسمان افغانستان، فضای کشور در اشغال امریکا است و طالبان استقلال کامل را به دست نیاورده است.

حکمتیار در پیام جدیدش وانموده کرده گشتزنی پهپادهای امریکایی با دو میلیارد دالر کمک امریکا به افغانستان تحت کنترول طالبان در دو سال گذشته ارتباط دارد. او از طالبان خواست که با رد کردن کمک‌های بشری امریکا، «این اتهام ننگین را غلط ثابت کنند.»

بنا به ارزیابی سازمان ملل، افغانستان با بحران گرسنگی و خدمات صحی رو به روست و خواستار افزایش کمک‌های بشردوستانه کشورهای غربی به افغانستان شده است.

امریکا گفته که به عنوان بزرگترین کمک‌کننده، هدف آن مساعدت به مردم افغانستان است و به هیچ وجه به طالبان اجازه نداده که از این کمک‌ها استفاده کند.

حکمتیار گفته است:«کیسه‌های دالر امریکا در واقع کیسه‌های زهر است، نیات و انگیزه‌های شیطانی در پشت آن است. باید این پول‌ها به طور جدی رد شود، [زیرا] پذیرش آن نه در دین ما جایز است و نه ایمان و غیرت ما اجازه آن را می‌دهد.»

حکمتیار گفته که امریکا باید به خاطر کشتن دهها هزار نفر در افغانستان غرامت بپردازد و «هر گونه تعامل سیاسی باید مشروط به پرداخت این دیه و غرامت باشد.»

آقای حکمتیار در مورد یک جنگ دیگر هشدار داده و گفته است که مقام‌های استخباراتی و نظامی پیشین از رفتن به خارج پشیمان اند و می‌خواهند به کشور برگردند.

رهبر حزب اسلامی به طالبان هشدار داده که متوجه حرکات افغان‌هایی باشد که در دو سال گذشته به امریکا انتقال یافته‌اند، و آن‌ها را تهدیدی برای حکومت طالبان توصیف کرده است.

رهبر حزب اسلامی که فعالیت‌های حزبی و سیاسی‌اش ممنوع است، به رهبری طالبان پیشنهاد داده که برای مقابله با این تهدیدها سلاح‌های مردمی که از آنها گرفته شده است، به آنها پس بدهد و یک بسیج مردمی ایجاد کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
فرهنگ افغانستان
خبرها

رادیو

پادکست‌ها