وزارت خارجه امریکا: طالبان را برای لغو احکام تبعیض‌آمیز علیه زنان تحت فشار قرار می‌دهیم

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۲/۰۴

وزارت خارجه امریکا می‌گوید همراه با متحدان و شرکای خود طالبان را تحت فشار می‌گذارد تا احکام تبعیض‌آمیز علیه زنان و دختران افغان را لغو کند.

این وزارت گفته که هر گام مهمی در جهت عادی‌سازی روابط با طالبان مشروط به تغییر عمیق در رفتار این گروه است.

یک سخنگوی وزارت خارجه امریکا این اظهارات را در پاسخ به سوال عارف یعقوبی، خبرنگار افغانستان اینترنشنال مبنی بر اینکه امریکا در قبال رفتار طالبان با زنان زندانی و موارد جدی نقض حقوق بشر، چه اقدام‌های عملی انجام می‌دهد،‌ مطرح کرده است.

این وزارت روز دوشنبه در گزارش سالانه خود درباره وضعیت زنان در افغانستان نوشت که طالبان با فرمان‌های خود عملا زنان را از حوزه عمومی حذف کرده است.

در این گزارش به موارد نقض گسترده حقوق زنان و خشونت جنسی علیه آنان اشاره شده است. در بخشی از این گزارش آمده که ۱۶ زن از ۹۰ زن زندانی در جوزجان، فاریاب و سمنگان پس از تجاوز اعضای طالبان باردار شده‌اند. طبق این گزارش،‌ طالبان دست‌کم چهار زن را در سمنگان پس از تجاوز مکرر اعدام کرده‌اند.

وزارت خارجه امریکا نگفته که در واکنش به این گزارش، آیا اقدام عملی هم خواهد کرد یا خیر. با این حال، گفته که حکومت امریکا به حمایت از حقوق زنان و دختران افغان مصمم است و برای احیای شرایط اقتصادی زنان افغان به‌دنبال وجود فرصت‌های بیشتر در افغانستان و کشورهای ثالث است.

این وزارت گفت که حکومت امریکا از زنان افغان برای مشارکت در اقتصاد افغانستان به عنوان بستری برای برابری جنسیتی و بهبود اقتصادی حمایت می‌کند.

وزارت خارجه امریکا همچنین گفت که حکومت این کشور از راه‌های مختلف از جمله تسهیل دسترسی به فرصت‌های تحصیلات عالی از طریق بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی و همچنین ارائه آموزش‌های مهارت‌ها برای ادامه تحصیل آنها در داخل و خارج از افغانستان به زنان و دختران افغان کمک می‌کند.

تحریم‌ مقام‌های طالبان

وزارت خارجه امریکا افزود که حکومت این کشور در واکنش به اعمال محدودیت‌های طالبان بر زنان، در فبروری ۲۰۲۳ محدودیت‌های را در مورد صدور ویزا برای برخی مقام‌های فعلی و سابق طالبان و افرادی که در سرکوب، محروم کردن زنان ودختران افغان از آموزش و کار در سازمان‌های غیر دولتی نقش دارند، وضع کرد.

این وزارت گفت که وزارت خزانه‌داری این کشور هشتم دسامبر گذشته دو عضو طالبان را به‌دلیل ارتباط آنها با نقض جدی حقوق بشر از جمله محدودیت دسترسی دختران به تحصیلات متوسطه تحریم کرد.

به گفته این وزات،‌ خالد حنفی، وزیر امر به معروف طالبان به‌دلیل ارتباط او با نقض جدی حقوق بشر، از جمله قتل، آدم‌ربایی، شلاق و ضرب و شتم شهروندان افغان، از جمله زنان و دختران مورد تحریم قرار گرفت.

این وزارت گفته که مولوی فرید الدین محمود، رئیس انستیتوت علوم افغانستان به‌دلیل ارتباط او با نقض جدی حقوق بشر در رابطه با تنظیم، انتشار و اجرای احکام برای محدود کردن دسترسی همه زنان و دختران در افغانستان به تحصیل صرفا بر اساس جنسیت آنها تحریم کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سرزمین‌های بکر
جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها