بریتانیا می‌خواهد پناهجویان بیشتری از افغانستان، سوریه و عراق را به رواندا بفرستد

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۶

وزیر داخله بریتانیا روز چهارشنبه اعلام کرد گروه‌های بیشتری از پناهجویان رد شده واجد شرایط اخراج از بریتانیا به رواندا اند.

بنا به تصمیم جدید، پناهجویانی از کشورهایی چون افغانستان که قبلا درخواست پناهندگی شان رد شده، به رواندا فرستاده خواهند شد.

پیش از این، حکومت ریشی سونک گفته بود پناهجویانی که بعد از سال ۲۰۲۲ به طور غیرقانونی وارد بریتانیا شده و پرونده پناهندگی شان رد شده به رواندا فرستاده خواهند شد. اما، با تصمیم جدید هزاران نفر دیگر که در حال حاضر در بلاتکلیفی به سر می‌برند، اخراج می‌شوند.

پناهجویان از کشورهای جنگزده و خطرناک مایل نیستند به کشورهای شان برگردند و انتظار دارند که حتا در صورت رد شدن درخواست شان در بریتانیا بمانند.

جیمز کلورلی گفت: «آنانی که حق ماندن در بریتانیا را ندارند، باید از این کشور بروند. یک کشور امن دیگر در انتظار آنها است و به آنان کمک می‌کند که زندگی جدید خود را در آنجا بسازند.»

حکومت بریتانیا می‌گوید که رواندا کشوری امن است و پناهجویان افغان و کشورهای دیگر در صورت که مایل به بازگشت به نیستند، در رواندا باقی خواهند ماند.

به گزارش اسکای نیوز، پناهجویان رد شده تا پنج سال از حمایت‌های حکومت بریتانیا در رواندا برخوردار خواهند بود.

کلورلی اعتراف کرد که «بسیاری از آنها را نمی‌توان به کشور شان بازگرداند، زیرا ممکن است با خطر روبرو باشند، از جمله کسانی‌که از افغانستان، عراق و سوریه هستند.»

در پی اعلام این تصمیم، فعالان حقوق بشر و نهادهای حامی پناهجویان از حکومت به تندی انتقاد کردند.

به گزارش تلگراف، فعالان حقوق پناهجویان گفتند: «تصمیم حکومت راه‌حلی برای بحران مهاجرت نیست. بریتانیا باید سیستم پناهندگی خود را اصلاح کند، دست قاچاقچیان را کوتاه سازد و مسیرهای امن را برای پناهجویان معرفی کند.»

حکومت ریشی سونک امیدوار است که اعزام پناهجویان رد شده و غیرقانونی به رواندا انگیزه افراد دیگر را برای مهاجرت به بریتانیا از مسیرهای خطرناک کاهش دهد.

با وجود این، هفته گذشته نیز ۷۶۰ نفر با قایق‌های کوچک از طریق کانال مانش وارد بریتانیا شدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گنج‌های پنهان
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها