پیام منسوب به رهبر طالبان: اگر کسی بین زبان فارسی و پشتو تبعیض قائل شود، مجازات خواهد شد

جمعه ۱۴۰۳/۰۲/۲۸

سخنگوی وزارت امر به معروف طالبان به نقل از ملا هبت‌الله، رهبر طالبان، در صفحه اکس خود نوشت که بین زبان‌های فارسی و پشتو نباید تفاوت قائل شد.
در پیامی منسوب به رهبر طالبان آمده که در صورت تخلف از این دستور، فرد به دادگاه معرفی و مجازات خواهد شد.

این اظهارات منسوب به رهبر طالبان روز جمعه، ۲۸ ثور، در حالی بیان می‌شود که این گروه از بدو حاکمیت به گونه آشکار به فارسی‌ستیزی روی آورده است.

گزارش‌های فراوانی مبنی بر حذف عمدی تابلوهای فارسی دانشگاه‌های دولتی در برخی ولایت‌های افغانستان منتشر شده است و افزون بر آن، نام‌های فارسی شماری از ادارات دولتی را نیز به پشتو تغییر داده است.

بر اساس اسنادی که در ماه سرطان سال گذشته در دسترس افغانستان اینترنشنال قرار گرفت، رهبر طالبان دستور داده بود که ادارات دولتی در عوض سرواژه‌های انگلیسی از سرواژه‌های پشتو استفاده کنند. در این دستور منسوب به ملا هبت‌الله به زبان فارسی هیچ اشاره نشده است.
پیش از این نیز وزارت تحصیلات عالی طالبان در دستوری فهرستی از واژه‌های فارسی را ابلاغ کرد که به کار برده نشود.
فارسی‌ستیزی عمدی طالبان با نقد و واکنش‌های گسترده فعالان حقوق‌بشر و سیاست‌مداران نیز مواجه شده است.
پیشتر، رنگین دادفر سپنتا، وزیرخارجه دولت پیشین افغانستان، گفت که در دوره فعلی حاکمیت طالبان فارسی‌زدایی عملا به گونه نظام‌مند انجام می‌شود.
به باور آقای سپنتا این رویکرد طالبان موجب تشدید ستیز و عقب‌ماندگی فرهنگی می‌شود.
همسو با آن، فعالان حقوق‌بشر نیز پیشتر در نامه‌ای به یونسکو گفتند که طالبان به نمادهای فرهنگی و عناصر مرتبط به زبان فارسی در افغانستان حمله کرده‌اند.
آنان به حذف واژه‌های فارسی از تابلوها، برداشتن تصویر مولانا جلال‌الدین بلخی و تخریب مجسمه امیر علی شیر نوایی اشاره کردند.
علاوه بر آن، مدیرکل فرهنگ و ارشد اسلامی استان خراسان رضوی نیز اقدامات طالبان در تقابل با زبان فارسی را «رفتارهای خصمانه و تهاجمی اما آگاهانه به زبان فارسی» در افغانستان دانست.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
برخلاف احتمال

رادیو

پادکست‌ها