خشونت‌‌‌ها در برابر دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های قرغیزستان

شنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۹

مقام‌های پاکستانی و هندی خبر دادند دانشجویان این کشورها جمعه‌شب در خوابگاه‌‌های‌شان در شهر بیشکک قرغیزستان مورد خشونت دانشجویان و مردم محلی قرار گرفته‌اند.

طبق گزارش‌ها خشونت‌ها پس از نشر ویدیوی درگیری دانشجویان محلی با دانشجویان مصری آغاز شد.

سفارت پاکستان در بیشکک گفت که دانشجویان و مردم به خوبگاه‌های دانشجویان پزشکی اهل پاکستان در بشکک حمله کرده‌اند.

این سفارت از دانشجویان پاکستانی در بیشکک خواسته که تا آرام شدن وضعیت، از اقامتگاه‌های خود بیرون نشوند.

هرچند برخی‌ها در شبکه‌های اجتماعی از کشته شدن سه دانشجوی پاکستانی در این درگیری‌ها خبر دادند اما سفارت این کشور در قرغیزستان گفته که تاکنون گزارشی حاکی از مرگ دانشجویان دریافت نکرده است.

هم‌زمان اسحق دار، وزیر خارجه پاکستان در پستی در شبکه اکس این گزارش‌ها را «نگران‌کننده» خواند. آقای دار گفت که با مقام‌های قرغیزستانی برای محفاظت از دانشجویان کشورش در ارتباط است.

جی شنکر، وزیر خارجه هند نیز در پستی در شبکه اکس نوشت که در حال نظارت بر خشونت‌ها علیه دانشجویان خارجی در بیشکک است. آقای شنکر از دانشجویان هندی خواست که از اقامتگاه‌های خود خارج نشوند و با سفارت این کشور در قرغیزستان در تماس باشند.

دانشجویان خارجی که در بیشکک مورد حمله قرار گرفتند، عمدتا از پاکستان، هند و بنگلادیش‌اند.

هندوستان‌تایمز به نقل از مقام‌های دولتی قیرغستان نوشته که طبق آمارهای سال گذشته، حدود ۹ هزار و ۵۰۰ دانشجوی خارجی عمدتا در رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های این کشور تحصیل می‌کنند.

ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از زد و خورد و حمله به دانشجویان خارجی در خوابگاه‌های مختلف آنها در بیشکک است.

محمد عبدالله، یک دانشجوی پاکستانی رشته پزشکی در بیشکک به جیونیوز گفت که درگیری‌ها پس از آزار و اذیت یک دانشجوی مصری دختر در خوابگاه از سوی دانشجویان محلی در سیزدهم ماه جاری میلادی آغاز شد.

این اقدام مجر به درگیری دانشجویان محلی و دانشجویان مصری شد که بعدا نشر تصاویر آن در شبکه‌های اجتماعی به اعتراضات و خشونت‌های گسترده‌تر انجامد.

در پی این رویداد، دانشجویان و مردم محل با راه‌اندازی اعتراضات خواستار اقدام علیه دانشجویان خارجی دخیل در این رویداد شدند.

رسانه‌های محلی قیرغستان نوشتند که سه دانشجوی مصری دخیل در این درگیری بازداشت شده‌اند.

برخی رسانه‌ها نوشتند که ۲۹ نفر در درگیری میان معترضان و دانشجویان خارجی زخمی شده‌اند.

وزارت داخله قرغیزستان خواستار توقف اعتراضات شده است.

برخی‌ رسانه‌ها نوشتند که معترضان در حال حاضر پس از مذاکره با مقام‌های پولیس متفرق شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دانشگاه؛ قدرت‌گیری افراطی‌ها
بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها