دادگاه طالبان در پروان یک دختر زندانی را به 'نکاح اجباری' عضو این گروه درآورد

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۰۴

دادگاه طالبان در پروان یک دختر زندانی ۲۵ ساله را به «نکاح اجباری» یک عضو این گروه درآورده است.

بستگان شاه‌پری به افغانستان اینترنشنال گفتند که طالبان شش ماه پیش او را به اتهام آدم‌ربایی از پروان بازداشت و سپس دادگاه شهری این گروه وی را به سه سال زندان محکوم کرد.

طالبان در مورد اتهام این زن و نکاح اجباری او معلوماتی نداده است.

ازدواج اجباری؛ از زندان مرکزی به زندان خانگی

بستگان این دختر به افغانستان اینترنشنال گفتند که شاه‌پری در حالی به «زور» توسط قاضی محکمه شهری طالبان به عقد اجباری یک عضو این گروه درآمد که در همین محکمه به سه سال زندان محکوم شده بود.

سجاد، برادر شاه‌پری گفت که این عضو طالبان ریحان نام دارد و او پس از نکاح اجباری شاه‌پری را در دره غوربند در یک خانه حبس کرده است. به گفته سجاد، شاه‌پری در این مدت چند بار با خانواده‌اش تماس تلفنی برقرار کرده و درخواست نجات کرده است.

شاه‌پری باشنده دشت‌برچی کابل بود و بستگانش پس از تماس تلفنی او به دادگاه‌های طالبان در پروان مراجعه و شکایت کردند.

برادر شاه‌پری به افغانستان اینترنشنال گفت که این عضو طالبان در رسانه محلی طالبان در پروان کار می‌کند و او قبل از نکاح اجباری با شاه‌پری یک زن دیگر هم داشته است.

شکایت در دادگاه‌های طالبان

مادر شاه‌پری در شکایت‌نامه‌ای که یک نسخه آن در اختیار افغانستان اینترنشنال قرار گرفته به محکمه استیناف طالبان در پروان نوشته است: «دخترم شاه‌پری بنت سید ضیا که مجرد بود، بنابر دوسیه‌ نسبتی که محکمه شرعیه امارت اسلامی بالایش پنج سال حبس تنفیذی فیصله کرده بود، حبس خود را در محبس پروان سپری می‌کرد.»

مادر شاه‌پری در ادامه نوشته است: «شاه‌پری آماده شرایط ازدواج نبود، اما مسئولین محبس و محکمه او را به شوهر داده‌اند.»

مادر شاه‌پری به نقل از دخترش در ادامه این شکایت‌نامه نوشته است که دختر او در یک منزل شخصی در حبس خانگی به سر می‌برد و فرد ناشناس که او را به نکاح خود در آورده «دروازه را به روی او قفل کرده است.»

شکایت‌نامه بستگان زن زندانی به دادگاه استیناف طالبان در پروان

براساس سندی که در اختیار افغانستان اینترنشنال قرار گرفته، مفتی عبدالولی حلیم، سرپرست محکمه استیناف طالبان در پروان در نامه‌ای به دیوان جزای محکمه شهری این گروه در ولایت پروان نوشت: «متن عریضه عارض را ملاحظه نموده و در مورد آن طبق اصول اجراآت و رسیدگی بدارید.»

سجاد برادر این دختر گفت طالبان ابتدا به آنها گفتند که شاه‌پری به اتهام آدم‌ربایی به پنج سال حبس محکوم شده اما پس آنکه آنها به دادگاه شهری طالبان در پروان مراجعه کردند طالبان مدت زمان حبس او را سه سال اعلام کردند.

سجاد گفت که به پرونده و جزئيات اتهام وارده بر شاه‌پری دسترسی ندارد و طالبان صرفا اتهام و مدت زمان حبس او را به خانواده اش اعلام کرده است. او همچنین گفت طالبان در مورد نکاح اجباری شاه‌پری به آنها اطلاع ندادند.

سجاد افزود که خواهرش به خانه‌ای یک از دوستان به ولایت پروان رفته بود و طالبان او را به اتهام آدم‌ربایی بازداشت کرد.

تهدید و تغییر مذهب

سجاد، برادر شاه‌پری می‌گوید که پس از دریافت تماس تلفنی خواهرش به محکمه شهری طالبان مراجعه کرده است. او گفت که قاضی این محکمه آنها را تهدید به زندان کرد و از این اداره به زور اخراج کرد.

سجاد می‌گوید: «به قاضی شهری طالبان گفتیم شاه‌پری و شوهر او را حاضر کنید و اگر خواهرم به این ازدواج راضی بود، ما هیچ مشکلی نداریم. اما، قاضی طالبان حاضر به این کار نشد.»

سجاد گفت: «با ریحان عضو طالبان هم صحبت کردم اما او مرا تهدید کرد که دیگر تماس تلفنی با شاه‌پری هم برقرار نکنیم و مدعی شد که شاه‌پری زن شرعی اوست.»

برادر این دختر همچنین گفت که این عضو طالبان پس از نکاح اجباری بر شاه‌پری فشار آورده است که مذهب خود را از «شیعه به سنی» تغییر دهد.

ماه گذشته کمیسیون آزادی مذهبی امریکا گفت که آزادی اقلیت‌های مذهبی از جمله شیعیان در افغانستان نقض شده است.

اخیرا وزارت خارجه امریکا نیز در گزارش سالانه خود درباره وضعیت حقوق بشر که ۱۳ ثور ۱۴۰۳ منتشر شد، نوشت ۱۶ زن از ۹۰ زن زندانی در ولایت‌های جوزجان، فاریاب و سمنگان پس از تجاوز اعضای طالبان باردار شده‌اند.

وزارت خارجه امریکا گفته طالبان دست‌کم چهار زن را در سمنگان پس از تجاوز مکرر اعضایش اعدام کرده ‌است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
برخلاف احتمال
خبرها
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها