رسانه چینی: چین طالبان را فشار می‌دهد تا حملات به منافع این کشور در پاکستان را متوقف کند

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۰۴

ایشیاویک گزارش داد که در پی ناکامی اسلام‌آباد در جلوگیری از حملات بر منافع چین در پاکستان، دیپلومات‌های چینی وارد عمل شده‌اند.

این رسانه چینی نوشت بیجینگ سرمایه‌گذاری در افغانستان را به جلوگیری از حملات بر منافع خود در پاکستان مشروط کرده است.

پایگاه خبری ایشیاویک با اتکا به منابع دیپلوماتیک چین و پاکستان در مقاله‌ای نوشت بیجینگ، به طالبان پیشنهاد سرمایه‌گذاری در افغانستان را داده‌است، اما در صورتی که طالبان بتوانند حملات تروریستی بر منافع این کشور در پاکستان را مهار کنند.

گفته شده که دیپلومات‌های چینی درباره سرمایه‌گذاری بیجینگ در بخش‌های معدن و برق افغانستان گفت‌وگو کردند، اما نگرانی‌های خود را از حضور تحریک طالبان پاکستانی (تی‌تی‌پی) در افغانستان نیز مطرح کرده‌اند.

پیش از این نصرت جاوید، روزنامه‌نگار پاکستانی نیز گزارش داده بود که بیجینگ از حکومت طالبان در افغانستان خواسته است تحریک طالبان پاکستان را از افغانستان به داخل پاکستان اخراج کنند.

بندر گوادر پاکستان از مناطق ناامنی است که توسط چین اداره می‌شود. دهلیز اقتصادی چین- پاکستان که این دو کشور را به هم وصل می‌کند، سرمایه‌گذاری ۶۵ میلیارد دالری است و برای تحقق آن نیاز است مناطق مرزی امن شوند.

در همین حال منابع می‌گویند مقامات پاکستان در ماه‌های پسین از دیپلومات‌ها و مدیران چینی خواستند از مناطق مرزی این کشور «دور بمانند».

این در حالی است که هم اکنون هزاران شهروند چین در پروژه‌های مربوط به دهلیز اقتصادی چین-پاکستان کار می‌کنند. اخیرا پنج شهروند چین در حمله انتحاری ماه حمل در داسوی پاکستان کشته شدند.

دولت پاکستان در تازه‌ترین اقدام اعلام کرد که برای خانواده‌های شهروندان چینی کشته شده در حمله انتحاری بیشتر از دو و نیم ملیون دالر غرامت می‌پردازد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها