روند سبز: اختلاف میان طالبان قندهاری و شبکه حقانی در ریاست استخبارات طالبان تشدید شده است

شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۵

روند سبز به رهبری امرالله صالح گفته که تغییرات دو ماه اخیر در ریاست‌های ولایتی استخبارات طالبان، باعث افزایش اختلاف در میان این گروه شده است.
این جریان سیاسی می‌گوید که ریاست استخبارات طالبان میان طالبان قندهاری و شبکه حقانی تقسیم شده است.

واحد اطلاعات روند سبز افغانستان، روز شنبه، ۵ جوزا، نوشت که ریاست عمومی استخبارات طالبان بین جناح ملا وثیق که تحت حمایت ملا هبت‌الله قرار دارد و شبکه حقانی تقسیم شده است.
به نوشته این جریان سیاسی، در حال حاضر یکی از پست‌های مورد اختلاف میان این دو جناح، رباست استخبارات ولایت کابل است که ملا وثیق از آن حمایت می‌کند.
روند سبز نوشته است که عبدالله غزنوی که داماد ملا وثیق است، در پی انتقاد شبکه حقانی از ریاست دفتر وثیق برکنار شده است.
این روند گفته اکنون رئیس روابط خارجی ریاست استخبارات طالبان فردی به‌نام شمس‌الله، نواسه ملا وثیق است در حالی‌که شبکه حقانی از تاجمیر جواد، معاون اول اداره استخبارات طالبان حمایت می‌کند.
بنابر ادعای روند سبز، روابط میان وثیق و تاجمیر تیره است و ملا هبت‌الله تنها یکبار با تاجمیر دیدار کرده است.
به گفته روند سبز، تاجمیر در تلاش برکناری رئیس فعلی استخبارات طالبان در کابل است و بر اساس گزارش‌های روند سبز، این اختلافات میان این دو جناح طالبان باعث شده تا هر دو جناح به سلاح متوسل شوند، اما با مداخله قندهار فروکش کرده است.
روند سبز می‌گوید در این اواخر تغییراتی در ریاست عمومی استخبارات طالبان صورت گرفته و قرار است فهرست جدید سران ولایتی این اداره معرفی شوند.

با وجود درگیری‌های مسلحانه میان طالبان و گزارش‌ها از اختلاف میان این گروه برسر تقسیم قدرت، مقام‌های طالبان همواره این اختلافات را تکذیب کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها