اتحادیه اروپا ۲۰۰ هزار یورو به سیل‌زدگان افغانستان کمک می‌کند

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۷

اتحادیه اروپا اعلام کرد که ۲۰۰ هزار یورو برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به سیل‌زدگان افغانستان اختصاص داده است.

این کمک به بیش از ۲۸ هزار نفر در مناطق آسیب‌دیده افغانستان ارائه خواهد شد.

اتحادیه اروپا روز دوشنبه، هفتم جوزا، در خبرنامه‌ای نوشت این کمک‌ها شامل نیازهای اساسی روزانه از جمله ارائه خدمات مراقبت‌های بهداشتی، سرپناه، پتو و بسته‌های آشپزخانه است.

این اتحادیه افزود که کمک‌هایش به همکاری شرکای بشردوستانه اتحادیه اروپا مثل صندوق اضطراری واکنش بلایا، فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر ارائه خواهد شد.

اتحادیه اروپا پیش از این ۴۰۰ هزار یوروی دیگر به سیل‌زدگان افغانستان اختصاص داده بود.

بارش باران و جاری شدن سیل‌های اخیر تلفات جانی و مالی در ولایت‌های افغانستان برجای گذاشته است.

پیشتر کشورهای ترکیه، ایران، قطر، ازبیکستان و شماری از کشورهای دیگر محموله‌های کمکی خود را به آسیب‌دیدگان سیل‌های این کشور ارسال کرده‌اند.

در ویدیوهای متعددی که افغانستان اینترنشنال دریافت کرده سیل‌زدگان در شمال، مرکز و غرب افغانستان می‌گویند با گذشت چندین هفته هنوز هیچ کمکی دریافت نکرده‌اند.

در یکی از موارد مردم ولسوالی مرداب ولایت غور می‌گوید بیست روز پس از سیل، هنوز راه‌های مواصلاتی این ولسوالی به سمت فیروزکوه بسته است و مردم دیگر چیزی برای خوردن ندارند. آن‌ها هشدار دادند که اگر به زودی راه‌ها باز نشود و به مردم مواد خوراکی اولیه نرسد، خطر قحطی زندگی آن‌ها را تهدید می‌کند.

در یکی دیگر از ویدیوها مردم ولسوالی یفتل ولایت بدخشان، می‌گویند با گذشت روزها بسته بودن راه، هنوز طالبان موفق نشده است راه‌های این ولسوالی را باز کند. در ویدیو مردم محل دیده می‌شود که با امکانات اولیه دست‌داشته خود تلاش می‌کنند راه را باز کنند.

یک زن از شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان در ویدیویی که به ما فرستاد، گفته بعد از سیلاب در این شهر مردم محل با کمبود شدید آب آشامیدنی مواجه‌اند. این زن نیز می‌گوید با سپری شدن روزها از سیل مرگبار بغلان، هنوز هیچ کمکی به مردم پلخمری نرسیده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
نگاه ژرف
افغانستان و همسایگانش
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها