دادگاهی در ترکیه با اقامت خانواده پناهجوی افغانی که در ترکیه کشته شد، موافقت نکرد

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۷

رسانه‌های ترکیه روز دوشنبه، هفتم جوزا گزارش دادند که دادگاه اداری شهر زونگلدک درخواست اقامت خانواده پناهجوی افغان را که جسدش توسط صاحب کارش سوزانده شده بود، رد کرده است.

گفته شده این خانواده در معرض خطر اخراج به افغانستان قرار دارد.

رسانه‌های ترکیه به نقل از کریم بهادر شکر، وکیل این خانواده گزارش دادند که دادگاه اداری شهر زونگلدک به دلیل کافی نبودن «اسناد و دلایل حضور در ترکیه» این حکم را صادر کرده است.

کارت حمایت بین‌المللی در ترکیه برای مهاجرانی داده می‌شود که به دلیل جنگ، آزار و اذیت یا خطر مجازات اعدام یا شکنجه قادر به بازگشت به کشور خود نیستند.

جسد سوخته وزیر محمد نورتانی، کارگر افغان در عقرب ١٤٠٢ توسط رهگذران در جنگلی در شهر زونگولدک پیدا شد. سپس پولیس ترکیه در پیوند به این رویداد، شش نفر را بازداشت کرد.

اخیرا گزارش‌ها از احتمال قاچاق اعضای بدن این کارگر افغان قبل از قتل فجیع او نیز مطرح شده بود.

خبرگزاری سوزجو ترکیه نوشت:«خانواده نورتانی درخواست برخورداری از حفاظت در ترکیه کردند اما رد شد. این خانواده علاوه بر درخواست شناسنامه و بیمه، خواهان دسترسی فرزندان شان به تحصیل نیز اند.»

براساس گزارش‌ها این خانواده به تصمیم دادگاه اعتراض کرده است.

رسانه‌های ترکیه نوشتند همسر کارگر افغان همراه با سه پسرش به‌گونه «غیرقانونی» در این کشور زندگی می‌کنند، نه می‌توانند شفاخانه بروند و نه از حق آموزش برخوردارند.

سوزجو نوشت که این خانواده از سوی بستگان متهمان نیز «تهدید به مرگ» شده‌اند.

همسر این کارگر افغان در صحبت به رسانه‌های ترکیه گفت:« تنها چیزی که از حکومت می‌خواهم این است که شناسنامه و بیمه فرزندانم را بدهد. خیلی خوب می‌شود که به داکتر و مدرسه بروند.»

پولیس ترکیه شش نفر را در پیوند به قتل این کارگر معدن زغال‌سنگ دستگیر کرده بود که چهار نفر از آنان به شرط کنترول قضایی آزاد شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
مومبای: شهر کلان جهنم
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها