گزارش محرمانه آژانس: تهران ذخیره اورانیوم غنی‌سازی شده خود را افزایش داده است

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۷

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه گفت ایران سطح غنی‌سازی اورانیوم خود را تا مرز استفاده از آن در سلاح اتمی افزایش داده است.

بنا به این گزارش، ایران از تصمیم منع دسترسی و نظارت تعدادی از بازرسان مجرب این سازمان صرف نظر نکرده است.

در این گزارش محرمانه‌ نهاد نظارت هسته‌ای سازمان ملل متحد که اسوشیتدپرس یک نسخه‌ای از آن را دیده، آمده است ایران در حال حاضر بیش از ۱۴۲ کیلوگرام اورانیوم با غنای ۶۰درصدی در اختیار دارد. این میزان، نشانه جهشی بیش از ۲۰ کیلوگرام نسبت به گزارش پیشین این نهاد در ماه فبروری سال‌ جاری میلادی (دلو ۱۴۰۲) است.

اورانیوم غنی‌شده با خلوص ۶۰درصدی را به سرعت و با طی چند مرحله کوتاه می‌توان به اورانیوم با خلوص ۹۰ درصدی تبدیل کرد که در تولید سلاح هسته‌ای کاربرد دارد.

این گزارش همچنین می‌افزاید مجموع کل موجودی اورانیوم غنی‌شده ایران در حال حاضر بیش از ۶۲۰۱ کیلوگرام است و این میزان نیز از افزایش ۶۷۵.۸ کیلوگرامی موجودی کل اورانیوم جمهوری اسلامی در مقایسه با گزارش پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حکایت دارد.

ایران مدعی است که برنامه هسته‌ای‌اش اهداف صلح‌آمیز دارد. اما رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشدار داده که ایران اورانیومی با غنای نزدیک به سطح تسلیحاتی دارد که اگر بخواهد می‌تواند «چندین بمب اتمی» بسازد.

گروسی همچنین به صراحت گفته است که سازمان متبوعش نمی‌تواند تضمین کند که تهران مجموعه‌ای از سانتریفیوژهای پنهانی برای غنی‌سازی را در اختیار نداشته باشد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته که از مارچ سال گذشته هیچ پیشرفتی در راستای اجرای بیانیه مشترک ایران و آژانس حاصل نشده است. بربنیاد گزارش، مرگ ابراهیم رئیسی و امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران باعث ایجاد وقفه در مذاکرات و همکاری‌های دوجانبه شده است.

ایران هنوز تصمیمش را درباره محدود کردن دسترسی و نظارت برخی از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تغییر نداده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهان اجازه نظارت بازرسان شده و گفته که بدون آن نمی‌توان به اظهارات ایران اطمینان کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
دیدگاه
خبرها
قدرت کلمات

رادیو

پادکست‌ها