عفو بین‌الملل: ایران به تنهایی ۷۴ درصد از اعدام‌های سال ۲۰۲۳ را انجام داده است

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۹

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی می‌گوید دست‌کم ۱۱۵۳ نفر در ۱۶ کشور در سال ۲۰۲۳ اعدام شدند که نسبت به سال قبل آن ۳۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

به گفته این سازمان، ایران ۷۴ درصد از اعدام‌ها و عربستان سعودی ۱۵ درصد آن را انجام دادند.

در گزارش عفو بین‌الملل آمده که دست‌کم ۸۵۳ نفر در سال ۲۰۲۳ در ایران اعدام شده‌اند که این رقم در سال قبل آن ۵۷۶ نفر و در سال ۲۰۲۱ دست‌کم ۳۱۴ نفر بوده است.

به گفته این سازمان، بیش از نیمی از اعدام‌ها در ایران مرتبط با جرایم مواد مخدر بوده است.

این در حالی است که طبق این گزارش، پاکستان سال گذشته مجازات اعدام را برای جرایم مرتبط با مواد مخدر لغو کرد و مالزیا هم کلا مجازات اعدام را کنار گذاشت.

این سازمان گفته که در گزارش جدید موارد اعدام‌ها در چین که در زمینه اجرای مجازات مرگ پیشتاز است، گنجانده نشده، جای که تصور می‌شود تعداد اعدام‌ها به هزاران نفر در سال برسد.

عفو بین‌الملل همچنین گفته که قادر به جمع‌آوری رقم اعدام‌ها در کوریای شمالی و ویتنام نبوده است، کشورهایی که گمان می‌رود «به طور گسترده» به اعدام متوسل می‌شوند.

عفو بین‌الملل در این گزارش گفته که تعداد اعدام‌های سال ۲۰۲۳ بالاترین رقم در هشت سال گذشته بوده و یک دلیل عمده آن، افزایش روز افزون اجرای مجازات مرگ در خاورمیانه بوده است.

در این گزارش آمده که علیرغم افزایش اعدام‌ها در سراسر جهان، تعداد کشورهایی که مجازات اعدام را به کار می‌گیرند کمترین میزان تا به امروز بوده است. هیچ اعدامی در بلاروس، جاپان، میانمار یا سودان جنوبی ثبت نشده است. در حالی که همه این کشورها در سال ۲۰۲۲ حکم اعدام را اجرا کردند.

به گفته عفو بین‌الملل، تعداد اعدام‌ها در امریکا، تنها کشور توسعه‌یافته غربی که مجازات اعدام در آن هنوز قانونی است، ۲۴ نفر بود. این رقم در سال قبل آن ۱۸ نفر بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها