وزیر خارجه پیشین آلمان خواهان مذاکره با طالبان بر سر مهاجران اخراج شده افغان شد

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۰

زیگمار گابریل از حکومت آلمان خواست که برای اخراج مهاجران مجرم، با طالبان مذاکره کند.

وزیر خارجه پیشین آلمان روز یکشنبه در مقاله‌‌ای در روزنامه بیلد نوشت که باید از طالبان «تضمین گرفته شود که پناهجویان اخراج شده را شکنجه نمی‌کند و نمی‌کشد.»

به دنبال حمله یک پناهجوی افغان در شهر مانهایم که به کشته‌شدن یک پولیس و زخمی‌شدن پنج تن دیگر انجامید، صدراعظم آلمان گفت که مجرمان خطرناک و تروریست‌ها جایی در آلمان ندارند.

وزیر خارجه پیشین آلمان گفت: «باید با طالبان مذاکره شود تا اخراج مجرمان به افغانستان الزامی شود.» این مقام سابق آلمان گفت که در بدل پذیرش پناهجویان اخراجی، باید به کشورها کمک اقتصادی شود.

پیشتر، وزارت خارجه طالبان، برای گفت‌وگو و مذاکره با آلمان درباره اخراج پناهجویان ابراز آمادگی کرده بود. وزارت خارجه طالبان در اعلامیه‌ای گفت که پناهجویان نباید به کشورهای منطقه اخراج شوند.

برخی سیاست‌مداران آلمانی با توجه به حاکمیت طالبان در افغانستان و نداشتن روابط دیپلوماتیک با کابل، خواهان گفت‌وگو با کشورهای منطقه از جمله پاکستان درباره اخراج پناهجویان افغان شده بودند.

وزیر خارجه سابق آلمان گفت: «ایتلافی میان نئونازی‌های ضد یهودی و اسلام‌گراهای ضد آزادی و دموکراسی به وجود آمده که باید با آن مقابله شود.»

او گفت که صدراعظم آلمان شانس بزرگی دارد که تابوی موجود را بشکند و زمینه قانونی اخراج مجرمان خطرناک از آلمان را فراهم سازد.

حکومت آلمان با توجه به قوانین و ملاحظات بشردوستانه نمی‌تواند پناهجویان رد شده و متهم به جرایم را اخراج کند. اما، احزاب دست راستی می‌گویند که این پناهجویان تحت هر شرایطی از کشور اخراج شوند.

در حال حاضر، اخراج پناهجویان افغان از آلمان، حتا کسانی که جرمی مرتکب شده‌اند، به دلیل حاکمیت طالبان، متوقف است.

برخی جریان‌های سیاسی آلمان ابراز نگرانی کرده‌اند که هرگونه مذاکره و گفت‌وگو با طالبان به مشروعیت دادن به این گروه می‌انجامد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها