دیدبان حقوق بشر: گزارشگر سازمان ملل خواستار شکایت دولت‌ها از طالبان در دادگاه لاهه است

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۲

هدر بار، از مسئولان دیدبان حقوق بشر می‌گوید که گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در گزارش جدیدش در مورد افغانستان، خواهان جرم‌انگاری آپارتاید جنسیتی از سوی کشورها شده است.

خانم بار نوشت آقای بنت از دولت‌ها خواسته از طالبان به علت نقض حقوق زنان، به دادگاه بین‌المللی عدالت شکایت کنند.

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر ملل متحد برای افغانستان روز ۲۱ جون(اول سرطان) گزارش جدیدش را در مورد وضعیت حقوق بشر به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه خواهد کرد.

هنوز، آقای بنت متن این گزارش را منتشر نکرده است. هدر بار، معاون بخش زنان حقوق بشر، روز سه‌شنبه مقاله‌ای در مورد محتوای این گزارش منتشر کرد.

هدر نوشت که بنت قویاً از کشورها خواسته است تا از طالبان در مورد جنایات شان علیه زنان و دختران در افغانستان بازخواست کنند.

به گفته او، «بنت سیستم تبعیض طالبان را یک جنایت علیه بشریت نامیده و گفته است که این سیستم به خودی خود یک حمله گسترده و سیستماتیک علیه کل مردم افغانستان است.»

ریچارد بنت در گزارشش از این خواست فعالان حقوق زن حمایت کرده که آپارتاید جنسیتی به عنوان یک جرم در چارچوب قوانین بین‌المللی از سوی کشورهای عضو سازمان ملل پذیرفته شود.

در حال حاضر، سازمان‌ها و مدافعان حقوق بشر تلاش دارند تا آپارتاید جنسیتی، مانند آپارتاید نژادی در آفریقای جنوبی، در قوانین بین المللی به عنوان یک جرم به رسمیت شناخته شود. اما، دولت‌های عمده جهان تا هنوز از این خواست حمایت نکرده‌اند.

به گفته هدر بار، ریچارد بنت در گزارشش همچنین از دولت‌ها خواسته که «از تحقیقات دادگاه بین‌المللی جنایی در مورد جنایات طالبان، از جمله در ارتباط به آزار و اذیت جنسیتی زنان، حمایت کنند.»

همچنین، کشورها «از عادی‌سازی یا مشروعیت‌بخشی» به طالبان «تا زمانی که اقدامات ملموس و تایید شده، در حوزه حقوق بشر به ویژه برای زنان و دختران، انجام نداده اند، خودداری کنند.»

قرار است سومین نشست دوحه به میزبانی سازمان ملل متحد و نمایندگان ویژه کشورها برای افغانستان در روزهای دهم و یازدهم سرطان برگزار شود.

پیشتر گروهی از سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر با انتشار نامه‌ای به کشورهای شرکت‌کننده در نشست دوحه گفتند که «جهان به طرز خطرناکی به سوی پذیرش مشروعیت حاکمیت طالبان نزدیک می‌شود.»

آنها گفتند که کشورها در ارتباط به حقوق زنان به طالبان امتیاز ندهند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها