خبرنگار ایران‌اینترنشنال در سویدن در پی تهدید‌ جدی امنیتی به خانه امن منتقل شد

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۲

در ادامه تهدید‌ها علیه کارکنان شبکه تلویزیونی ایران‌اینترنشنال، مهران عباسیان، خبرنگار این شبکه در سویدن در پی تهدید‌های امنیتی تحت حفاظت پولیس امنیت سویدن قرار گرفت و به خانه امن منتقل شد.

پولیس سویدن این خطر امنیتی را «‌جدی و واقعی» ارزیابی کرد.

عباسیان در توضیح این تهدید گفت: «به تازگی یک گروه تبهکار در سویدن از طرف جمهوری اسلامی مامور کشتن من و یکی از همکارانم شده است.»

این خبرنگار شبکه ایران‌اینترنشنال پیش‌تر نیز بارها و به ویژه در جریان پوشش دادگاه حمید نوری در سوبپم، در رسانه‌های اجتماعی پیام‌های تهدید‌‌آمیز دریافت کرده بود.

دیوان عالی سویدن پارسال فرجام‌خواهی نوری را رد کرد و حکم حبس ابد او به اتهام دست داشتن در اعدام‌ زندانیان سیاسی دهه ۶۰ در ایران قطعی شد.

در تازه‌ترین تهدید‌های علنی علیه کارکنان شبکه ایران‌اینترنشنال، کاظم غریب‌آبادی، رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، روز جمعه ۱۸ جوزا در شبکه اجتماعی اکس این شبکه را «تروریستی» خواند و کارکنان آن را تهدید کرد.

اظهارات غریب‌آبادی یک هفته پس از آن بود که پنج گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد خشونت فرامرزی و «تهدید به مرگ و ارعاب کارکنان ایران|‌ینترنشنال» را محکوم کردند.

این کارشناسان در بیانیه‌شان با اشاره به «حمله با چاقو و اعمال خشونت‌» علیه پوریا زراعتی، مجری ایران‌اینترنشنال، درباره افزایش تهدید و ارعاب کارکنان این رسانه ابراز نگرانی عمیق کردند.

زراعتی، یکی از مجریان تلویزیون ایران‌اینترنشنال، روز در ماه‌های گذشته از سوی سه مهاجم هدف حمله با چاقو قرار گرفت و برای چند روز در بیمارستان بستری شد.

سخنگوی ایران‌اینترنشنال پس از اظهارات غریب‌آبادی اعلام کرد: «تلویزیون ایران‌اینترنشنال جلوه‌ای از روزنامه‌نگاری مستقل است که به ارائه اطلاعات دقیق و بی‌طرفانه می‌پردازد.»

او افزود: «این شبکه به حفظ عالی‌ترین اصول روزنامه‌نگاری افتخار و تضمین می‌کند که گزارش‌هایش منصفانه و بی‌طرفانه باقی می‌مانند.»

شبکه ایران‌اینترنشنال در سال ۱۴۰۱ پس از تهدیدهای امنیتی مجبور شد پخش تلویزیونی خود را به طور موقت از لندن به واشنگتن منتقل کند.

ایران‌اینترنشنال بعد از وقفه‌ای چند ماهه، پخش برنامه‌های خود را از استودیوی جدید در لندن از سر گرفت.

در جریان یکی از تلاش‌ها برای «انجام عملیات تروریستی علیه ایران‌اینترنشنال»، یک تبعه اتریشی چچنی‌تبار به نام محمد‌حسین دوتایف در سال ۱۴۰۱ از سوی پولیس متروپولیتن شناسایی و بازداشت شد.

دادگاه کیفری مرکزی انگلستان دوتایف را به اتهام «اقدام تروریستی علیه ایران‌اینترنشنال» به سه سال و شش ماه زندان محکوم کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
مومبای: شهر کلان جهنم
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها