تاجیکستان یک نماینده مجلس را به اتهام برنامه‌ریزی برای براندازی نظام بازداشت کرد

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۲۵

خبرگزاری دولتی خاور تاجیکستان گزارش می‌دهد که دادستانی کل این کشور سعید جعفر عثمان‌زاده، عضو مجلس و رهبر پیشین حزب دموکرات را سلب مصونیت و بازداشت کرده است.

دادستانی کل تاجیکستان می‌گوید عثمان‌زاده می‌خواست قدرت را به زور تصاحب کند.

در گزارش رسانه دولتی تاجیکستان آمده است که این نماینده مجلس برای «تصاحب زورآورانه قدرت» با شرف‌الدین گدایف، معاون سازمان ممنوعه «پیمان ملی تاجیکستان» در تبعید، گفتگو کرده‌ است.

دادستانی کل تاجیکستان می‌گوید به شواهدی دست یافته است که نشان می‌دهد سعید عثمان‌زاده در سنبله ۱۴۰۰ طی تماس تلفنی با شرف‌الدین گدایف توصیه‌هایی را برای تصاحب قدرت در تاجیکستان ارایه کرده است.

در همین حال، دولت تاجیکستان می‌گوید که سعید جعفر عثمان‌زاده برای «نقشه جنایت‌کارانه» خود با بسیاری از گروه‌ها در داخل و خارج از تاجیکستان تماس گرفت و برخی‌ها را برای سازماندهی بخشی از فعالیت‌های ضد حکومتی موظف کرد.

از سویی هم دولت تاجیکستان ادعا کرده است که سعید عثمان‌زاده در هماهنگی با برخی دیگر از چهره‌های مخالف حکومت تلاش داشتند ثبات سیاسی و اجتماعی را در برخی نقاط کشور برهم بزنند و با وارد شدن به ساختمان نیروهای انتظامی، سلاح‌ها را تصاحب کنند و حکومت را براندازند.

دولت تاجیکستان همچنان ادعا دارد که سعید عثمان‌زاده برای اجرای نقشه براندازانه حکومت از نماینده یکی از کشورهای خارجی در تاجیکستان ۱۰ میلیون دالر درخواست کرده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها