هزاران نفر در فرانسه علیه راست افراطی راهپیمایی کردند

شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۶

در آستانه انتخابات پارلمانی زودهنگام فرانسه، هزاران نفر روز شنبه در شهرهای مختلف این کشور بر علیه حزب راست افراطی اعتراض کردند.

هفته گذشته حزب راست افراطی اجتماع ملی به پیروزی چشمگیر در انتخابات پارلمانی اروپا دست یافت.

پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی، اتحادیه‌های کارگری، اتحادیه‌های دانشجویی و نهادهای حقوق بشری فراخوان راهپیمایی گسترده برضد راست افراطی دادند. پولیس گفته که ۲۱۷ هزار نفر در سراسر فرانسه در اعتراضات روز شنبه (۲۶ جوزا) شرکت کردند.

معترضان شعار می‌دادند که از راست افراطی متنفرند و «برای آزادی، دموکراسی، حقوق بشر و علیه راست افراطی و نژادی‌پرستی می‌ایستند.»

سوفی بینه، یک فعال سیاسی چگ‌گرا به خبرنگاران گفت: «ما راهپیمایی می‌کنیم، زیرا نگران هستیم که جردن باردلا، رئیس حزب راست افراطی اجتماع ملی، نخست‌وزیر بعدی شود. ما می‌خواهیم از این فاجعه جلوگیری کنیم.»

یک جوان ۲۲ ساله به رویترز گفت که نخستین‌بار است در راهپیمایی شرکت می‌کند، زیرا نگران است که مردم به «دروغ‌های راست افراطی اجتماع ملی» باور کنند. حزبی‌که به گفته او دارای یک «میراث نژادپرستانه» است.

یک معلم ۳۳ ساله از قصدش برای رای دادن به جریان چپ سخن زد و گفت: «مهم است بسیج شویم و نشان دهیم که اجتماع ملی اکثریت نیست.»

امانوئل مکرون، رئيس‌جمهور فرانسه پس از شکست حزبش در انتخابات، پارلمان را منحل کرد و تاریخ برگزاری انتخابات فوری را ۳۰ جون و هفتم جولای اعلام کرد.

نظرسنجی‎‌ها نشان می‌دهد که حزب راست افراطی می‌تواند در انتخابات پارلمانی پیروز شود و حکومت بعدی را تشکیل دهد.

یک نظرسنجی که روز شنبه منتشر شد، نشان داد که حزب راست افراطی با ۳۳ درصد آرا در دور اول انتخابات پارلمانی پیشتاز خواهد بود و از جبهه مردمی با ۲۵ درصد آرا جلوتر خواهد رفت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
شهرهای باستانی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها