عفو بین‌الملل بار دیگر از طالبان خواست فهیم عظیمی را از زندان رها کند

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۸

عفو بین‌الملل روز دوشنبه، ۲۸ جوزا، بار دیگر خواستار آزادی فوری و بدون قیدوشرط احمد فهیم عظیمی، فعال آموزش از زندان طالبان شد.

عفو بین‌الملل بازداشت و محاکمه این فعال آموزش را «ناعادلانه» و خلاف قوانین بین‌المللی حقوق بشر خوانده است.

عفو بین‌الملل در شبکه اجتماعی اکس نوشت: «احمد فهیم عظیمی به دروغ به فعالیت علیه مقام‌های طالبان متهم شده و از طریق یک محکمه ناعادلانه توسط دادگاه طالبان به یک سال زندان محکوم شده است.»

این سازمان پیش از این نیز در نامه‌ای سرگشاده به عبدالحق وثیق، رئیس استخبارات طالبان، خواستار آزادی فوری و بدون قیدوشرط احمدفهیم عظیمی از زندان طالبان شده بود.

عفو بین‌الملل گفته بود این فعال آموزش با خانواده‌اش ادعای طالبان مبنی بر فعالیت‌های آقای عظیمی علیه گروه طالبان را رد کرده‌اند.

سازمان حقوق بشری فرانت‌لاین نیز در ماه ثور سال جاری خورشیدی گفت طالبان بدون حضور احمد فهیم عظیمی و خانواده‌اش در دادگاه، او را به دلیل دفاع از حق آموزش زنان و دختران در افغانستان به یک سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

طالبان بیش از ۳۰۰ زندانی را به مناسبت عید قربان از زندان‌های سراسر کشور آزاد کرد، اما فهیم عظیمی در میان آزاد شدگان شامل نبود.

احمدفهیم عظیمی در میزان سال ۱۴۰۲ به دست ماموران استخبارات طالبان در منطقه کارته چهار کابل بازداشت و به زندان پل‌چرخی منتقل شد. گفته شده آقای عظیمی به دلیل کار در زمینه آموزش دختران بازداشت شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها