پاکستان از ایالات متحده خواست برای مبارزه با طالبان پاکستانی به این کشور تسلیحات بدهد

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۳۱

مسعود خان، سفیر پاکستان در واشینگتن از ایالات متحده امریکا خواست برای مبارزه با طالبان پاکستانی به این کشور تجهیزات نظامی بدهد.

آقای خان گفت پاکستان برای مبارزه با طالبان پاکستانی به تفنگ‌ تک‌تیرانداز، عینک دید در شب و تجهیزات ارتباطی نیاز دارد.

سفیر پاکستان در واشینگتن در گفت‌وگو با رسانه نشنال پاکستان گفت که برای جلب کمک نظامی امریکا به پاکستان با مقامات واشینگتن گفت‌وگو جریان دارد. این مقام پاکستانی اضافه می‌کند که نیاز فوری پاکستان تجهیزاتی است که «در مبارزه با ترورویسم و تهدیدات نامتقارن تی‌تی‌پی و سایر گروه‌های تروریستی» مفید باشد.

حملات مرگبار در خاک پاکستان بعد از پیروزی طالبان در افغانستان در اسد ۱۴۰۰ افزایش چشم‌گیر یافته است.

براساس گزارش موسسه مطالعات جنگ و امنیت پاکستان، تنها در پنچ ماه نخست سال ۲۰۲۴ دست‌کم ۴۰۹ حمله تروریستی در خاک این کشور اتفاق افتاده است. این موسسه اذعان می‌کند که آمار حملات در مقایسه با سال گذشته ۸۳ درصد افزایش داشته است.

به گفته این سازمان، بیشتر حملات در مناطق شمال غربی، ایالت خیبرپختونخوا در همسایگی با افغانستان رخ داده است. جایی که تحریک طالبان پاکستانی در آن فعالیت بیشتر دارد.

از سویی هم سفیر پاکستان در واشینگتن می‌گوید رهبری طالبان افغانستان به دولت پاکستان اطمینان داده است که از طرح‌ریزی حملات تی‌تی‌پی در خاک افغانستان جلوگیری کند.

مسعود خان تاکید می‌کند که طالبان افغانستان در باره جلوگیری از فعالیت طالبان پاکستانی با مقامات پاکستان چندین دور گفت‌وگو کرده‌اند، اما آن‌ها تا هنوز موفق به مهار فعالیت تحریک طالبان پاکستانی نشده‌اند.

این مقام همچنان می‌گوید که طالبان افغانستان باید برای جلوگیری از فعالیت طالبان پاکستانی در افغانستان «اراده سیاسی و بازوی عملیاتی» را به کار ببندند.

در همین حال، سفیر پاکستان در واشینگتن می‌گوید دولت امریکا به رهبری جو بایدن در سال ۲۰۲۲ کمک‌های نظامی به پاکستان را افزایش داد. به گفته او، پاکستان امیدوار بود کمک‌های نظامی امریکا به این کشور گونه پایدار ادامه یابد، اما ایالات متحده این کمک‌ها را چنان که پاکستان توقع داشت ادامه نداد.

این در حالی است روابط پاکستان با طالبان افغانستان در ماه‌های گذشته به تیرگی گراییده است و مقامات این کشور در پی حملات مرگبار در پاکستان ادعا می‌کنند که این حملات توسط تی‌تی‌پی در خاک افغانستان طرح ریزی می‌شود.

مقامات پاکستان در پی حملات مرگبار در این کشور، بارها از مقامات طالبان در افغانستان خواستند که از فعالیت این گروه در خاک افغانستان جلوگیری کنند. اما طالبان افغانستان حضور تحریک طالبان پاکستان در این کشور را انکار کرده گفته‌اند که هیچ نیروی خارجی در افغانستان فعالیت ندارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گنج‌های پنهان
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها