سفیر سابق طالبان: اگر دنیا را نشناسید، تعامل نمی‌توانید

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۳۱

عبدالسلام ضعیف، سفیر سابق طالبان در پاکستان می‌گوید بدون شناخت دنیا، تعامل با آن ناممکن است.

ضعیف روز پنجشنبه، ۳۱ جوزا، بدون اینکه مخاطبش را مشخص کند، در شبکه اجتماعی اکس نوشت اگر کسی اشتباهش را نپذیرد، اصلاحات آورده نمی‌تواند.

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که ضعیف اخیراً در رشته‌توییتی گفته بود که استبداد به زوال جوامع اسلامی می‌انجامد و «امیری» که قدرت مطلق در دستش بیفتد، به مرور زمان به یک «مستبد مطلق» مبدل می‌شود.

ظاهراً اظهارات او با واکنش مقامات طالبان روبرو شده است. این دیپلومات شناخته شده حکومت اول طالبان روز پنجشنبه، ۳۱ جوزا، گفت اظهارات او در راستای تحکیم نظام اسلامی است و نباید از آن برداشت نادرست صورت گیرد. به گفته او، افغان‌ها در راستای برقراری نظام اسلامی سال‌ها مبارزه کرده و قربانی داده‌اند.

این مقام شناخته شده سابق طالبان گفت: «اگر کسی به گذشته نگاه دقیق نکند، آینده ساخته نمی‌شود. اگر کسی اشتباهش را نپذیرد، اصلاح نمی‌تواند.» به گفته او، «اگر کسی منفی را نشناسد، فکر مثبت نمی‌تواند. اگر کسی حق را تحمل نتواند، به حقیقت نمی‌رسد و بالاخره اگر کسی دنیا را نشناسد، با آن تعامل نمی‌تواند.»

آقای ضعیف که مسئولیت «بنیاد افغان» در کابل را به عهده دارد، تأکید کرد که «قوت نظامی، مهارت سیاسی، اقتصاد قوی و حمایت ملی، ضامن بقای نظام اسلامی است و باید به آن توجه جدی شود.»

پیشتر آقای ضعیف گفته بود که پس از تبدیل شدن امیر به یک فرد مستبد، او اهل تملق را در نزدیکی خود جمع می‌کند و اهل دانش و رای را از خود می‌راند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبر

رادیو

پادکست‌ها