واکنش به تفریح مهاجران؛ تابناک می‌گوید "افغان‌ها دریاچه چیتگر را به‌نام خود سند زدند"

جمعه ۱۴۰۳/۰۴/۰۱

خبرگزاری تابناک در واکنش به تفریح مهاجران افغان در یک تفریگاه تهران در عید قربان نوشته "افغانی‌ها دریاچه چیتگر را به نام خود سند زدند".

این خبرگزاری وابسته به محسن رضایی، فرمانده اسبق سپاه، با اشاره به لباس محلی جوانان نوشته که آن‌ها «ظاهراً قصد حل شدن در جامعه ایران ندارند».

این در حالی‌است که قوانین جمهوری اسلامی اجازه «حل شدن» و ادغام به مهاجران افغان نمی‌دهد و افغان‌ها با وجود ده‌ها سال زندگی در ایران، از بسیاری از حقوق مانند حق انتخاب محل زندگی یا خرید خانه و موتر محروم‌اند.

این ویدیو که در روز تعطیلی عید قربان در تفریح‌گاه دریاچه چیتگر تهران گرفته شده، شماری از مردان جوان مهاجر را عمدتاً با لباس محلی افغانستان نشان می‌دهد که اسکیت‌سواری می‌کنند. یکی از کاربران که این ویدیو را در شبکه‌های اجتماعی نشر کرده، به تقلید از ترند ویدیوهای تیک‌تاکی بر روی آن می‌گوید Habibi, come to Kabul (عشقم،‌ بیا کابل). خبرگزاری تابناک در واکنش به این جمله نوشته است: «ظاهراً دریاچه چیتگر به زعم این افغانی‌ها بخشی از افغانستان است.»

این حساسیت به تفریح مهاجران افغان در عید قربان در حالی نشان داده می‌شود که ایرانیان مقیم کشورهای مختلف اروپایی و امریکایی، همه ساله در مناسبت‌های ملی مانند نوروز، سیزده‌ به‌در و چهارشنبه‌سوری در پارک‌ها و خیابان‌های مرکزی شهرها جمع می‌شوند و جشن می‌گیرند.

همچنین مهاجران شیعه‌مذهب از ایران، افغانستان و کشورهای اسلامی دیگر،‌ در مناسبت‌های مذهبی مثل دهم محرم یا ۲۱ رمضان، در مراکز شهرهای اروپایی و امریکایی عزداری می‌کنند. این مراسم در رسانه‌های جمهوری اسلامی به گونه گسترده‌ای پوشش داده می‌شود.

خبرگزاری تابناک ماه گذشته نیز در واکنش به سیل مرگبار در ولایت بغلان افغانستان نوشت: «حقابه‌ای که به ایران نیامد، سیل شد و ۳۰۰ افغانی را برد!». این تیتر در پی واکنش‌های منفی در شبکه‌های اجتماعی اصلاح شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه
بحث روز
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها