پژوهشگر وزارت خارجه روسیه: درآمد معادن طلای افغانستان میان القاعده و طالبان تقسیم می‌شود

جمعه ۱۴۰۳/۰۴/۰۱

پژوهشگر یک انستیتیوت متعلق به وزارت خارجه روسیه می‌گوید درآمد معادن طلای افغانستان در میان القاعده و طالبان تقسیم می‌شود.

گئورگی گریگوریویچ ماچیتیدزه گفته القاعده از تجارت طلای افغانستان در دو سال گذشته دستکم ۲۰۰ میلیون دالر سود برده است.

گئورگی گریگوریویچ ماچیتیدزه، پژوهشگر انستیتوت مگیمو وابسته به وزارت خارجه روسیه است.

او در مقاله‌ای که روز پنجشنبه (۳۱ جوزا) در وب‌سایت نیزاویسیمایا گازتا منتشر شده، نوشته است که القاعده بر تعدادی از معادن طلا در بدخشان و تخار نظارت می‌کند و ده‌ها هزار کارگر در آن مشغول کار هستند.

محقق ارشد انستیتویت مطالعات بین‌المللی مگیمو (MGIMO) وابسته به وزارت خارجه روسیه در مقاله خود نوشت در کنار داعش خراسان، القاعده که تحت قیمومیت محجوب طالبان است، توجه فزاینده‌ای را به خود جلب می‌کند که برای اعضای آن پاسپورت، مسکن و در برخی موارد کار فراهم می‌شود.

به نوشته این محقق، القاعده علاوه بر درآمد از معادن طلای افغانستان، در تجارت مواد مخدر و قاچاق اسلحه نیز دست دارد.

گئورگی گریگوریویچ ماچیتیدزه گفته القاعده «هشت کمپ آموزشی در ولایت‌های غزنی، لغمان، پروان، ارزگان و همچنان یک پایگاه ذخیره سلاح در ولایت پنجشیر ایجاد کرده است.»

به نوشته وی، درخواست اخیر سیف‌العدل، رهبر القاعده از جهادگران در سراسر جهان برای رفتن به افغانستان نیز نگرانی‌هایی را در کشورهای مختلف ایجاد کرده است.

به باور نویسنده، با فراخوان سیف‌العدل، رادیکال‌ها تشویق می‌شوند از افغانستان به عنوان پناهگاه امن استفاده کنند و از تجربه طالبان بهره‌مند شوند.

گئورگی گریگوریویچ ماچیتیدزه می‌گوید غرب از این بیم دارد که بسیاری به این فراخوان توجه کنند و به افغانستان بروند.

اشاره او به مقاله اخیر سیف‌العدل در وبسایت خبری لانگ وار ژورنال است که از حامیان خود در سراسر جهان خواسته برای کسب تجربه و آموزش‌های نظامی به افغانستان مهاجرت کنند. سیف‌العدل گفته «افراد وفادار امت که مایل به تغییر اند، از وضعیت آنجا بیاموزند و از تجربیات [طالبان] بهره‌مند شوند.»

گئورگی گریگوریویچ ماچیتیدزه می‌گوید از منظر تهدید جهانی، افغانستان همچنان منبع نگرانی است.

فارن پالیسی نیز در اوایل سال جاری به نقل از یک گزارش محرمانه دیپلوماتیک نوشت طالبان از اسلحه تا زن، مسکن و پاسپورت به فرماندهان و عوامل القاعده سهولت فراهم می‌کند. طبق این گزارش، طالبان به القاعده کمک می‌کند به شبکه گسترده‌ای از «امپراطوری هروئین» دسترسی داشته باشند. فارن پالیسی همچنین گزارش داد که ۱۴ گروه وابسته به القاعده از درآمد استخراج معادن توسط طالبان سود می‌برند. جنبش ترکستان شرقی، جماعت انصارالله و تی‌تی‌پی در داخل افغانستان و القاعده در عربستان، شبه‌جزیره، یمن، عراق، سوریه، شبه‌قاره هند و شرق آفریقا در خارج از درآمد معادن استفاده می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
مکزیک - زیر درختان نخل لوس کوموندو
خبرها

رادیو

پادکست‌ها