معاون سابق وزارت دفاع افغانستان: طالبان به بمب دستی می‌ماند که ضامن آن کشیده شده است

شنبه ۱۴۰۳/۰۴/۰۲

معاون سابق وزارت دفاع افغانستان، طالبان را به بمب دستی تشبیه کرد که ضامن آن کشیده شده و دیر یا زود انفجار خواهد کرد.

عتیق‌الله بریالی گفت طالبان بستری برای تروریسم ایجاد کرده و جهان نمی‌تواند بی‌اعتنا باشد، اما «ما نباید منتظر خارجی‌ها باشیم.»

عتیق‌الله بریالی در گفت‌وگو با برنامه کاکتوس تلویزیون صدای امریکا تاکید می‌کند که افغانستان هیچ راه حل سیاسی، جز مقاومت مسلحانه علیه طالبان ندارد.

این مقام دولت سابق افغانستان معتقد است که منطق طالبان جز زور، به تعقل و دوراندیشی باور ندارد.

این نظامی پیشین می‌گوید طالبان تاکنون یک قدم هم برای همبستگی و وفاق ملی نبرداشته‌اند، به گفته او حتا اگر مخالفان طالبان به مذاکره روی بیاورند، این گروه حاضر نیست با کسی مذاکره کند.

آقای بریالی در این گفت‌وگو با اشاره به برخی از رهبران جهادی می‌گوید بخشی از رهبران مخالف طالبان به این باورند که نخست امکانات جنگ فراهم شود و پس از آن با طالبان وارد جنک شوند. اما جنگ به جبهه مقاومت تحمیل شده و این جبهه با کمترین امکانات به مقاومت علیه طالبان ادامه می‌دهد.

عتیق الله بریالی که یکی از اعضای جبهه مقاومت است، می‌گوید صف مقاومت‌گران در برابر طالبان روز به روز گسترده‌تر می‌شود و مردم در بسیاری از مناطقی به مقاومت پرداخته‌اند که جبهه مقاومت در آن‌جا حضور ندارد.

این نظامی حکومت پیشین همچنان با کنایه می‌گوید «حتا کسانی که طالبان را به قدرت رساندند و پدرخوانده‌های طالبان بودند، هم اکنون با طالبان مشکل دارند.»

در همین حال، آقای بریالی در این گفت‌وگو تاکید می‌کند که ممکن است پیروزی به زودی به دست نیاید، «اما ما با افتخار باید کشته شویم تا نسل بعد بداند که یک جمعیتی از مردم تسلیم نشدند و سیستم متحجر را نپذیرفتند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
جهان‌نما
مکزیک - زیر درختان نخل لوس کوموندو
خبر

رادیو

پادکست‌ها