مقام ایرانی: کار افغان‌ها تا سه کیلومتری حرم امام رضا در مشهد تحت هر شرایطی ممنوع است

شنبه ۱۴۰۳/۰۴/۰۲

محسن صیادی، مدیر بازرسی و نظارت بر اصناف در شهر مشهد ایران اعلام کرد که به کار گیری افغان‌ها در شعاع سه کیلومتری «حرم امام رضا» ممنوع است.

این مقام ایرانی گفته برای ۳۱ واحد صنفی در مشهد به دلیل به کار گیری افغان‌ها، «پرونده تخلف» تشکیل شده است.

ایرنا به نقل از محسن صیادی گزارش داد که این اصناف در اطراف «حرم امام رضا» افغان‌ها را به کار گرفته بودند.

مدیر بازرسی و نظارت بر اصناف در شهر مشهد گفته است: «اعمال قانون نسبت به واحدهای صنفی مزبور در ۱۵ روز گذشته انجام گرفته و برای این واحدها پرونده تشکیل و به تعزیرات حکومتی ارسال شده است.»

طبق توضیحات این مسئول ایرانی، ۱۳۰ هزار واحد صنفی در مشهد فعالیت دارند.

بر اساس آمار اداره کل اتباع خراسان رضوی، پس از تهران که دارای بیشترین شمار مهاجران خارجی است، در مشهد نزدیک به ۴۰۰ هزار شهروند خارجی دارای مدارک شناسایی و نزدیک به ۳۰۰ هزار شهروند خارجی فاقد مدرک هویتی شناسایی شده‌اند. تاکنون هیچ سازمان بین‌المللی این آمار را تایید نکرده است.

پیشتر مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمانشاه از ممنوعیت تردد، اسکان و اشتغال مهاجران افغان در ۱۶ استان خبر داده بود.

آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، چهارمحال‌ و بختیاری، کهگیلویه‌ و بویراحمد، گیلان، مازندران، سیستان‌ و بلوچستان، هرمزگان و همدان از استان‌هایی هستند که اسکان و اشتغال افغان‌ها در آن‌ها ممنوع شده است.

در ماه میزان امسال بیش از ۵۴۰ هنرمند، وکیل، پزشک، روزنامه‌نگار و فعال مدنی و اجتماعی ایرانی خواستار توقف آزار مهاجران افغان در ایران شدند.

آن‌ها گفتند نظام حقوقی ایران در سال‌های اخیر موجب شکل‌گیری مهم‌ترین مانع‌ها و چالش‌ها در راستای ادغام مهاجران در جامعه میزبان شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
مکزیک - زیر درختان نخل لوس کوموندو
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها