منابع: طالبان پاکستانی از مناطق مرزی به 'ولایات دیگر افغانستان' منتقل می‌شوند

شنبه ۱۴۰۳/۰۴/۰۲

منابع امنیتی و دیپلوماتیک به افغانستان اینترنشنال خبر دادند که طالبان در حال برنامه‌ریزی برای انتقال اعضای تحریک طالبان پاکستان از مناطق مرزی به سایر ولایات افغانستان است.

این تصمیم پس از ماه‌ها گفت‌وگو بین طالبان،‌ پاکستان و چین گرفته شده است.

به گفته منابع، طالبان در افغانستان در تلاش است تا جنگجویان تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) را از مناطقی در امتداد مرز پاکستان و افغانستان به ویژه در ولایت خوست به سایر ولایات افغانستان منتقل کند.

با این حال، تحریک طالبان پاکستان نسبت به تصمیم طالبان در مورد جابجایی جنگجویان خود ابراز نگرانی کرده و مذاکرات در این زمینه هنوز ادامه دارد.

این تصمیم پس از حملات اخیر در پاکستان و حمله به شهروندان چینی در بیشام خیبرپختونخوا صورت می گیرد.

در پی حمله به موتر حامل مهندسان چینی در منطقه در منطقه بشام خیبرپختونخوا که در آن دست‌کم شش نفر از جمله پنج شهروند چین کشته شدند، تلاش‌ها برای جلوگیری از حملات طالبان با وساطت چین افزایش یافت.

دولت پاکستان در طول نزدیک به سه سال گذشته که طالبان در افغانستان مجددا به قدرت بازگشتند، این گروه را بارها متهم کرده که به جنگجویان طالبان پاکستانی پناه داده است. گزارش‌ها هم حاکیست که اعضای ارشد تی‌تی‌پی و شمار زیادی از جنگجویان این گروه در افغانستان حضور دارند. هرچند طالبان این اتهامات را بارها رد کرده است.

حالا به نظر می‌رسد که طالبان افغان حاضر شده است که جنگجویان طالبان پاکستانی را از ولایات هم‌مرز با پاکستان به ولایات دیگر منتقل کند. هرچند مشخص نشده که این جنگجویان به کدام ولایات منتقل می‌شوند، اما پیشتر، گزارش‌ها حاکی از آن بود که طالبان در نظر دارند این افراد را در ولایات شمالی و غربی افغانستان جابجا کند.

پیش از این در ماه ثور ۱۴۰۲ یک مقام ارشد پاکستانی به شرط افشا نشدن نامش به خبرگزاری اناتولی ترکیه گفته بود که اسلام‌آباد با وزارت داخله طالبان به توافق رسیده‌ تا طالبان پاکستانی را از مرز دو کشور به غرب افغانستان انتقال دهند.

در آن زمان خبرگزاری اناتولی گزارش داده بود که بودجه این جابه‌جایی را پاکستان به عهده گرفته است.

سخنگوی حزب جنبش افغانستان نیز پیش از این گفته بود جابجایی تی‌تی‌پی در ولایت‌های شمالی این مناطق را به غزه دیگر تبدیل خواهد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبر

رادیو

پادکست‌ها