سی‌ان‌ان: امریکا می‌گوید در صورت جنگ اسرائیل و حزب‌الله، از متحدش حمایت می‌کند

شنبه ۱۴۰۳/۰۴/۰۲

مقام‌های ارشد امریکا در دیدار با هیات بلندپایه‌‌ی اسرائیلی که این هفته به واشنگتن سفر کرده بودند، به آن‌ها اطمینان داده‌اند که اگر جنگ تمام‌عیاری در مرز شمالی اسرائیل بین این کشور و حزب‌الله آغاز شود، دولت بایدن به طور کامل از متحد خود حمایت خواهد کرد.

سی‌ان‌ان می‌گوید یک مقام ارشد دولت بایدن گفته این تضمین در جریان نشست‌های مقامات ارشد اسرائیلی از جمله رون درمر، وزیر امور استراتژیک و تزاحی هنگبی، مشاور امنیت ملی اسرائیل با مقامات ارشد دولت بایدن به طرف اسرائیلی داده شده است.

بنا بر همین گزارش، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه و برت مک‌گورک، هماهنگ‌کننده امور خاورمیانه کاخ سفید در این جلسات با مقامات ارشد اسرائیلی گفت‌وگو کرده‌اند.

به گفته منابع سی‌ان‌ان، دو طرف در این نشست‌ها درباره موضوعات گسترده‌ای از جمله وضعیت مرز شمالی اسرائیل، ایران، مذاکرات آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها گفت‌وگو کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، تضمین‌ به اسرائیل به صورت حضوری و در شرایطی ارائه شده که افزایش حملات مرزی در هفته‌های اخیر بین اسرائیل و گروه حزب‌الله مورد حمایت جمهوری اسلامی نگرانی‌ها را درباره احتمال بروز یک درگیری تمام‌عیار دیگر در خاورمیانه تشدید کرده است.

این در حالی‌ است که صحبت‌های اخیر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، که به صورت علنی ایالات متحده را به جلوگیری از ارسال سلاح و مهمات به کشورش متهم کرده است، باعث ایجاد تنش بین مقامات اسرائیلی و امریکایی شده است.

به گفته این مقام ارشد دولت بایدن در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان، هنگام بحث درباره تحرکات حزب‌الله، مقامات امریکایی به طرف مقابل تضمین داده‌اند هرچند دولت بایدن در صورت بروز جنگ، نیروی امریکایی زمینی به منطقه درگیری اعزام نمی‌کند اما همکاری‌های امنیتی و نظامی لازم را به اسرائیل ارائه خواهد داد.

حزب‌الله لبنان از زمان آغاز جنگ غزه در ماه اکتبر سال گذشته، برای نشان دادن همبستگی خود با گروه حماس، به اسرائیل موشک‌پرانی کرده است، موضوعی که باعث فرار ده‌ها هزار نفر از خانه‌هایشان در شمال اسرائیل شده است.

از زمان آغاز تبادل آتش بین حزب‌الله و اسرائیل در پی حمله حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر، بیش از ۱۰۰ غیرنظامی در اسرائیل و لبنان کشته شده‌اند و بیش از ۱۵۰ هزا نفر از خانه‌های خود آواره شده‌اند.

دولت بایدن بارها اعلام کرده است که نمی‌خواهد شاهد بروز جنگ دیگری در جبهه شمالی اسرائیل باشد و خواستار کاهش تنش‌های دیپلوماتیک شده است.

با این حال، با ادامه حملات حزب‌الله به اسرائیل در غیاب آتش‌بس در جنگ اسرائیل و حماس، مقامات امریکایی در مورد بروز یک درگیری تمام‌عیار در منطقه هشدار داده‌اند.

مقامات امریکایی انتظار دارند که اگر حزب‌الله به طور قابل توجهی دامنه حملات خود به اسرائیل را گسترش دهد که منجر به کشته شدن اسرائیلی‌ها شود، دولت نتانیاهو با تمام قدرت به آن‌ها واکنش نشان دهد.

نگرانی از شروع جنگی تازه که می‌تواند به سراسر منطقه گسترش یابد، موجب شده جو بایدن این هفته آموس هوخشتاین، فرستاده ویژه خود را برای آغاز دور جدیدی از دیپلماسی به منطقه بفرستد.

به گزارش سی‌ان‌ان، مقامات امریکایی نگران هستند در صورت بروز جنگ تمام‌عیار بین اسرائیل و حزب‌الله، این گروه شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی بتواند سیستم دفاع هوایی اسرائیل در شمال، از جمله سیستم دفاع هوایی گنبد آهنین را تحت فشار قرار دهد، و همین حمایت کامل ایالات متحده از اسرائیل را بسیار حیاتی می‌سازد.

سی‌ان‌ان می‌گوید در جلسات مقامات امریکایی و اسرائیلی در واشنگتن، دو طرف همچنین درباره راه‌های کاهش تنش در طول خط آبی که لبنان و اسرائیل را جدا می‌کند، گفت‌وگو کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها