اوکراین به انبار پهپادهای شاهد ساخت ایران در کراسنودار روسیه حمله کرد

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۰۳

ارتش اوکراین روز یکشنبه سوم سرطان با استناد به تصاویر ماهواره‌ای از انهدام یک انبار سلاح‌ در منطقه کراسنودار در جنوب روسیه خبر داد.

از این پایگاه برای آماده‌سازی و پرتاب پهپادهای ساخت ایران و همچنین آموزش نیروهای نظامی روسیه استفاده می‌شد.

پیش‌تر گزارش‌هایی در خصوص شنیده شدن صدای یک انفجار قوی در نزدیکی یک میدان هوایی در این منطقه منتشر شده بود.

به گفته مقام‌های اوکراینی، تعدادی از مربیان و کارآموزانی که در حال کار بر روی نحوه عملکرد پهپادهای شاهد ساخت ایران بودند، در این حمله کشته شدند.

زمان وقوع این حمله شامگاه جمعه یکم سرطان عنوان شده است.

جمهوری اسلامی یکی از متحدان اصلی ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، در کارزار جنگی این کشور علیه اوکراین به شمار می‌رود.

حکومت ایران متهم است که پهپادهای انتحاری شاهد ۱۳۱ و شاهد ۱۳۶ را به روسیه ارسال کرده تا در جریان عملیات نظامی در اوکراین مورد استفاده قرار گیرند.

مسکو هنوز در خصوص خسارات حمله اوکراین به انبار پهپادهای شاهد در کراسنودار اظهار نظر نکرده و تنها گفته چندین پهپاد اوکراینی شامگاه جمعه از سوی سامانه‌های دفاعی روسیه رهگیری و ساقط شدند.

این انبار در ساحل دریای آزوف و روبه‌روی شهر بندری ماریوپل اوکراین قرار دارد. این شهر از ثور ۱۴۰۱ به دست نیروهای روسیه اشغال شده است.

در رویدادی دیگر، روسیه اعلام کرد حمله موشکی اوکراین به شهر بندری سواستوپول در کریمه اشغالی، پنج کشته بر جای گذاشت که در میان آنان دو کودک نیز دیده می‌شوند.

این حادثه پس از آن رخ داد که سامانه‌های دفاعی روسیه پنج موشک اوکراینی را در آسمان منطقه سرنگون کردند و سقوط ضایعات این موشک‌ها تلفات به بار آورد.

به گفته وزارت بهداشت روسیه، ۱۲۴ نفر نیز بر اثر این حمله مجروح شدند.

حمله پهپادی اوکراین به بلگورود روسیه هم منجر به کشته شدن یک نفر و زخمی شدن سه تن دیگر شد. بلگورود در ۴۰ کیلومتری مرز اوکراین واقع است.

در سوی مقابل، روسیه منطقه خارکیف در شمال شرقی اوکراین را بمباران کرد که این حمله جان دست‌کم یک تن را گرفت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
جهان‌نما
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها