برنده صلح نوبل از پاکستان خواست در تصمیم خود برای اخراج مهاجران افغان تجدید نظر کند

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۱۴

ملاله یوسف‌زی، برنده جایزه صلح نوبل و فعال آموزش از حکومت پاکستان خواست در تصمیم خود برای اخراج مهاجران افغان بدون مدرک اقامت تجدید نظر کند.

او گفت اخراج دسته‌جمعی افغان‌ها از پاکستان بر افراد آسیب‌پذیر به ویژه زنان و دختران تاثیر می‌گذارد.

با آغاز مرحله دوم اخراج مهاجران افغان بدون مدرک از پاکستان، برخی از فعالان آموزش هشدار می‌دهند که این اقدام می‌تواند زنان و دختران افغان را در معرض خطرات جدی قرار دهد.

ملاله یوسف‌زی، فعال آموزش دختران در یادداشتی در صفحه کاربری خود در شبکه اجتماعی اکس نوشت: «مجبور کردن افغان‌ها به رنج کشیدن زیر ظلم وحشیانه طالبان بسیار خطرناک است.»

برنده جایزه صلح نوبل با اشاره به محدودیت‌های آموزش در افغانستان می‌گوید زنان و دختران تحت حاکمیت طالبان با «سوءاستفاده» و تهدید‌های غیرقابل قبول روبرو هستند.

این فعال آموزش نوشت: «من از حکومت پاکستان می‌خواهم که در این سیاست تجدید نظر و از دختران و زنان افغان در برابر ظلم طالبان محافظت کند.»

او تاکید می‌کند حکومت پاکستان اطمینان حاصل کند که دخترانی که در پاکستان مانده‌اند می‌توانند با «خیال راحت» به مکتب بروند.

شبکه خبری الجزیره روز یکشنبه، دهم سرطان از آغاز مرحله دوم اخراج مهاجران افغان بدون مدرک اقامت از پاکستان خبر داد. این شبکه گفته در مرحله دوم این روند احتمالا ۸۰۰ هزار مهاجر افغان به افغانستان بازگردانده خواهند شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما
گورباچف

رادیو

پادکست‌ها