وعده سازمان ملل به مهاجران: درباره تمام مشکلات شما با حکومت پاکستان گفت‌وگو می‌کنیم

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۱۷

رئیس کمشنری عالی پناهندگان سازمان ملل در نخستین روز از سفر سه روزه‌اش به پاکستان، با مهاجران افغان در پشاور ملاقات کرد.

فلیپو گراندی روز یکشنبه به این مهاجران گفت که با مقامات پاکستانی درباره تمام مسایل آنان گفت‌‌وگو خواهد کرد.

به نقل از روزنامه دان، قیصر افریدی، سخنگوی کمشنری پناهندگان سازمان ملل روز یکشنبه گفت که آقای گراندی برای گفت‌وگو درباره مشکلات مهاجران افغان، طرح اخراج و اسکان مجدد آنان در کشورهای دیگر عازم پاکستان شده است.

این نخستین سفر رئیس کمشنری عالی پناهندگان سازمان ملل به پاکستان پس از اعلام اخراج اجباری مهاجران افغان از این کشور در اکتوبر سال گذشته است.

به گزارش دان، فلیپو گراندی علاوه بر دیدار با شماری از مهاجران افغان در پشاور با امیر مقام، معاون وزارت ایالات و مناطق مرزی پاکستان نیز دیدار کرده است.

یک مقام رسمی پاکستان گفت که هیئت آژانس پناهندگان سازمان ملل قرار است روز دوشنبه گفت‌وگوهای رسمی با مقامات ذی‌ربط پاکستانی داشته باشد.

در مرحله نخست اخراج مهاجران افغان از نوامبر سال گذشته تاکنون، بیش از نیم میلیون افغان فاقد مدارک قانونی به افغانستان بازگردانده شده‌اند.

مقامات پاکستان گفته‌اند که حدود ۱.۷ میلیون مهاجر افغان غیرقانونی در پاکستان زندگی می‌کنند.

در همین حال، عباس خان، کمشنر امور پناهندگان افغان در حکومت پاکستان، گزارش‌ها مبنی بر اخراج مهاجران دارنده کارت شهروندی افغانستان یا "ای‌سی‌سی" را رد کرد.

بر اساس آمارهای آژانس پناهندگان سازمان ملل بیش از ۸۰۰‌هزار دارنده کارت ای‌سی‌سی وجود دارد.

عباس خان به دان گفت که تصمیم درباره دارندگان کارت ای‌سی‌سی با مشوره همه از جمله با طالبان و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد اتخاذ خواهد شد.

بر اساس آمارهای نهاد پناهندگان سازمان ملل، حدود ۲میلیون مهاجر افغان از جمله ۱.۳میلیون پناهنده دارنده کارت ثبت اقامت آژانس پناهندگان سازمان ملل در پاکستان زندگی می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
گورباچف
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها