هشدار صلیب سرخ بریتانیا: سخت‌ترین زمستان افغانستان در راه است

۱۴۰۰/۹/۳

صلیب سرخ بریتانیا هشدار می‌دهد که افغانستان با یکی از سخت‌ترین زمستان‌ها رو برو خواهد بود، مگر اینکه ظرف چند هفته، پول و کمک کافی به این کشور برسد.

این نهاد می‌گوید درمانگاه‌هایی که توسط هلال احمر افغانستان اداره می‌شود، با هجوم بیماران کودک دچار سوء‌ تغذیه مواجه‌اند.

۳ میلیون و ۲۰۰ هزار کودک زیر پنج سال احتمالا تا پیش از رسیدن زمستان دچار سوء‌ تغذیه شدید شوند.

افغانستان تحت سیطره طالبان اکنون همزمان با چند بحران رو به‌روست: کمبود غذایی در اثر خشک‌سالی طولانی، اقتصاد فلج شده در نتیجه تحریم و قطع کمک‌ها و مهاجرت گسترده داخلی و خارجی.

مریَن هورن، مشاور ارشد صلیب سرخ بریتانیا در امور بحران‌های انسانی، برای بررسی وضعیت افغانستان به کابل رفته است.

او می‌گوید: اینجا در کابل، زنگ خطر برای یک بحران انسانی در ابعاد بسیار گسترده به صدا در آمده است. ممکن است صدای تفنگ‌ها خاموش شده باشد، اما مردم از آینده مبهم، گرسنگی و سرما هراس دارند.

خانم هورن می‌گوید: این مردم نه پول نقد دارند، نه شغل و درآمدی و امید چندانی به راه‌حل وجود ندارد.

این مشاور ارشد صلیب سرخ از گسترش فقر در میان شهرنشینان سخن می‌گوید؛ پدیده‌ای تازه در مناطقی که پیش از این، دارای رفاه نسبی بوده‌اند.

صلیب سرخ بریتانیا تاکنون ۴ میلیون ۳۰۰ هزار پوند برای کمک به افغانستان پول جمع کرده و این پول قرار است صرف تهیه غذا، خیمه،‌ دوا و تجهیزات اولیه پزشکی برای مناطق دور افتاده شود.

این نهاد خیریه هشدار می‌دهد که اگر ظرف چند هفته آینده کمک‌های بیشتری به این کشور نرسد، افغانستان در کنار گرسنگی و آوارگی، یکی از مرگبارترین زمستان‌های خود را تجربه خواهد کرد.

پربیننده‌ترین‌ها