روزنامه پاکستان ابزرور: اسلام‌آباد باید نگران «تروریسم افغانی» باشد

۱۴۰۰/۱۰/۱۰

روزنامه پاکستان ابزرور آخرین سرمقاله خود را در سال ۲۰۲۱، به «تروریسم با منشاء افغان» اختصاص داده است. این روزنامه نوشته هرچند طالبان وعده سپرده‌ که اجازه نمی‌دهد خاک افغانستان برای فعالیت‌های تروریستی علیه کشورهای دیگر استفاده شود، پاکستان باید نگران تروریسم از آن سوی مرز باشد.

این روزنامه استناد کرده که دیپارتمنت مبارزه با تروریسم در ایالت خیبر پختونخوا پنج گروه بزرگ داعش را طی عملیات‌های مختلف در مناطق پیشاور و بانو منهدم کرده است.

این روزنامه به نقل از جاوید اقبال وزیر، معاون دادستانی کل گفته که ۹۰ درصد گروه‌های تروریستی طراحی و عملیات خود را از آن سوی مرز، یعنی از خاک افغانستان علیه پاکستان به راه می‌اندازند. سردبیر این روزنامه هدف از این حملات را «بی ثبات سازی پاکستان» خوانده است.

این روزنامه گفته که طالبان باید به عواقب فعالیت گروه‌ها از خاک افغانستان بیندیشند زیرا بی‌ثبات سازی پاکستان با ضربه زدن به منافع اقتصادی این کشور می‌تواند تاثیرات جدی بر افغانستان نیز بگذارد.

این روزنامه در سرمقاله خود نهایتا به موضوع تنش مرزی بین پاکستان و افغانستان می‌پردازد و می‌گوید:‌ «حصارکشی مرزی بخشی از استراتژی برای توقف تردد غیرقانونی و قاچاق کالا است که به طور تعجب‌آوری طالبان نیز مانند حاکمان پیشین افغانستان، با آن مخالف هستند. این مخالفت تعهد آن‌ها را برای حل درازمدت معضل تروریسم و قاچاق کالا مورد تردید قرار می‌دهد».

این روزنامه نهایتا پیشنهاد می‌کند وقتی طالبان به طور موثر کنترول افغانستان را در دست دارد، اسلام‌آباد باید مسئله فعالیت‌ گروه‌های مخالف پاکستان را در خاک افغانستان، بدون تاخیر و تعلل مورد نگرانی قرار دهد.