وزارت امر به معروف طالبان: تحقیر جوان متهم به دزدی، کار ما نبود

۱۴۰۰/۱۰/۱۴

وزارت امر به معروف طالبان می‌گوید ویدیویی که یک عضو طالبان را در حال بدرفتاری با جوان متهم به دزدی نشان می‌دهد، خودسرانه است و ربطی به این وزارت ندارد.

این وزارت گفت ویدیوی مورد نظر که در آن یک طالب موهای یک جوان را قیچی می‌کند "از روزهای اول فتح کابل است و ربطی به ما ندارد."

حدود یک هفته است که ویدیویی از یک جوان در شبکه‌های اجتماعی دست به‌دست می‌شود که به اتهام دزدی موبایل گرفتار شده و یک عضو طالبان در مقابل دید مردم موهای او را قیچی می‌کند و با سیلی بر سر و صورت او می‌زند.

حالا وزارت امر به معروف و نهی منکر طالبان می‌گوید چنین رفتاری جزء سیاست کاری این گروه نیست و فردی که چنین رفتاری مرتکب شده تحت پیگرد قرار گرفته است.

این در حالی است که این نهاد در پنج ماه گذشته نظارت بر رفتار شهروندان افغانستان شدیدتر کرده و به تازگی محدودیت‌های سختگیرانه‌ای بر زنان وضع کرده است.

در تازه‌ترین دستورالعملی که وزارت امر به معروف طالبان صادر کرده رانندگان تکسی حق سوار کردن "زنان بی‌حجاب" را ندارند و همچنین مسافرت زنان بدون همراه ممنوع شده است.

در یک مورد پر سروصدای دیگر، به فروشندگان لباس‌های زنانه دستور داده شده است تا سر مانکن‌ها را از بدن‌شان جدا کنند.

طالبان به تازگی در شهر مزار شریف رسما رفتن زنان به حمام‌های زنانه را منع کرده‌اند.

گذشته از این‌ها در مدتی که طالبان قدرت را در کابل به‌دست گرفته، اعضای این گروه بارها افراد متهم به دزدی را با صورت سیاه شده و آویزان کردن اشیای به سرقت رفته بر گردن‌شان در خیابان‌ها گردانده‌اند تا به گفته طالبان درس عبرتی برای دیگران باشد.