وزارت خارجه چین: امریکا تحریم‌های یک‌جانبه بر افغانستان را لغو کند

۱۴۰۰/۱۰/۲۱

سخنگوی وزارت خارجه چین بار دیگر امریکا را مقصر بحران افغانستان خواند و از امریکا خواست بودجه مسدود شده افغانستان را آزاد و تحریم‌های یکجانبه را لغو کند.

وانگ ونبین گفت که با خروج امریکا از افغانستان، پیامدهای «اشغال نظامی» امریکا با شدت فزاینده‌ای در افغانستان به درازا می‌کشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین تأکید کرد که امریکا با وضع تحریم‌های یک جانبه، وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم افغانستان را بدتر کرده و نباید به سادگی پا از صحنه بکشد و برود. وانگ ونبین افزود که امریکا باید مسئولیت‌های بین‌المللی خود را به عهده بگیرد و با اقدامات ملموس دارایی‌های افغانستان را در اسرع وقت آزاد کند.

با تسلط طالبان بر افغانستان، امریکا نزدیک به ده میلیارد دالر دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را مسدود کرد. با این اقدام، حکومت طالبان با مشکل فزاینده اقتصادی مواجه شد و ارسال کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی به افغانستان نیز تحت تأثیر قرار گرفت.

با خروج امریکا و سقوط دولت افغانستان، چین روابط نزدیکی با طالبان ایجاد کرد و وزرای خارجه طالبان و چین در ماه‌های نخست تسلط طالبان بر افغانستان، در دوحه دیدار کردند. از سوی دیگر، با خروج امریکا از افغانستان، برخی از سیاست‌مداران امریکایی از جمله دونالد ترامپ گفتند که چین جای خالی امریکا را در افغانستان پر می‌کند.