آشفتگی در لیبیا؛ اجساد صدها جنگجوی داعش سالهاست که روی دست حکومت مانده است

۱۴۰۰/۱۰/۲۴

اجساد صدها جنگجوی داعش که سال‌ها پیش در نبرد با نیروهای دولتی لیبیا کشته شدند، اکنون در بیرون یک شهر در حال پوسیدن است.

به گزارش رویترز،‌صدها جسد در کانتینرهای یخچالی در بیرون شهر مصراته نگهداری می‌شود اما برق برای روشن نگهداشتن یخچال‌ها نیست و بوی اجساد، همه جا را گرفته است.

این ۷۴۲ جسد که در محوطه‌ای در جنوب‌شرقی شهر مصراته نگهداری می‌شوند، در سال ۲۰۱۶ توسط حکومت وقت از میدان‌های جنگ و گورهای غیررسمی جمع آوری شدند، اما هیچ توافقی در مورد نحوه و مکان دفن آنها وجود نداشت.

در این فاصله درگیری‌های لیبیا دوباره شروع شد، خط مقدم جنگ تغییر کرد، حکومت‌ها عوض شدند و بحران‌های مالی آمد.

اکنون اجساد جنگجویان داعش به علت قطع برق، در کانتینرهای یخچالی در حال فاسد شدن است.

محوطه‌ای که توسط یک واحد پولیس اداره می‌شود و با نرده‌ها و دوربین‌های امنیتی احاطه شده است، بوی گوشت فاسدشده می‌دهد.

صلاح احمد از واحد پولیس که این مجتمع را مدیریت می‌کند به رویترز گفت: "قطع برق برای مدت طولانی، وضعیت بوی بد را بدتر می‌کند."

بر اساس گزارش رویترز، اجساد در اصل برای شناسایی و دفن جمع‌آوری شده بودند، حتی آن دسته از جنگجویانی که از روی اسناد یا با کمک همرزمان سابق‌ خود شناسایی شده بودند، از سوی دولت‌های خارجی یا اعضای خانواده‌شان جمع‌آوری نشده‌اند.

خاکسپاری این اجساد به حکومت در طرابلس واگذار شده است.

در یکی از برنامه‌ها برای خاکسپاری این اجساد، محل دفن در شهر سرت تعیین شد بود که در سال ۲۰۱۵ به تصرف داعش در آمد و بیش از یک سال در کنترل این گروه بود. این طرح با جابجایی خطوط مقدم جنگ از بین رفت.

یک طرح دیگر این بود که جنگجویان داعش در قبرستان اختصاص یافته برای پناهجویانی دفن را در قبرستانی دفن شوند که در راه رسیدن به اروپا جان خود را از دست می‌دهند.

اما این گورستان هم به اندازه کافی جا نداشت.

واحد پولیس که این مجتمع را اداره می‌کند می‌گوید که حکومت موقت به زودی بودجه‌ای برای دفن اجساد اختصاص خواهد داد اما تاریخ و محل خاکسپاری را اعلام نکرده است.

در پی انقلاب مورد حمایت ناتو و غرب علیه حکومت معمر قذافی در سال ۲۰۱۱، حکومت لیبیا از هم پاشید و گروه‌های درگیر بخش‌هایی از این کشور را در کنترل خود گرفتند. یکی از این گروه‌ها داعش بود.