سخنگوی طالبان به اسوشیتدپرس گفت بهار آینده همه مکتب‌های دخترانه باز می‌شود

۱۴۰۰/۱۰/۲۶

سخنگوی طالبان به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است که در آغاز سال تعلیمی جدید در بهار سال آینده،‌ دروازه همه مکتب‌ها به‌وی دختران در سراسر افغانستان باز خواهد شد.

ذبیح‌الله مجاهد ادعا کرد که بزرگترین مانع آموزش دختران در این مدت نبود فضای کافی برای صنف‌های جدا از پسران بوده است.

از زمان به‌قدرت رسیدن طالبان در اواسط ماه آگست، در بسیاری مناطق افغانستان طالبان به دختران صنف ۷ به بالا اجازه رفتن به مکتب ندادند.

ذبیح الله مجاهد گفت که آموزش برای دختران و زنان "مساله ظرفیت" است. او گفت که دختران و پسران به طور کامل در مکتب‌ها از هم جدا خواهند بود.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که پیش از آمدن طالبان هم مکاتب دخترانه و پسرانه (به جز برخی مناطق دورافتاده و روستایی) از هم جدا بود.

سخنگوی طالبان در گفتگو با اسوشیتدپرس ادعا کرد که در مناطق پر جمعیت صنف‌های درسی کافی جداگانه برای دختران و پسران وجود ندارد و مکتب‌های جداگانه برای دختران و پسران لازم است.

آقای مجاهد در ساختمانی که زمانی دفاتر دادستان کل افغانستان بود و طالبان آن‌را به دفتر وزارت اطلاعات و فرهنگ‌شان تبدل کرده است،‌ به این خبرنگار خارجی گفت: "ما مخالف آموزش نیستیم."

برخورد طالبان با موضوع آموزش دختران یکسان نیست و از ولایتی به ولایت دیگر فرق می‌کند.
دختران صنف ۷ فقط در مکتب‌های دولتی ۱۰ ولایت از ۳۴ ولایت افغانستان اجازه یافتند به صنف‌های درس‌شان برگردند.

در کابل، پایتخت،‌ مکتب‌ها و دانشگاه‌های خصوصی بدون وقفه به فعالیت‌شان ادامه دادند.

ذبیح‌الله مجاهد گفت: "در سال آینده کوشش می‌کنیم این مشکلات را حل کنیم، تا مکتب‌ها و دانشگاه‌ها باز شوند."

این سخنگوی طالبان که می‌گوید مشکل آموزش دختران، کمبود فضا برای صنف‌های جداگانه است، در این مصاحبه اشاره نکرد که این گروه در دو و نیم ماه باقی مانده تا شروع سال تعلیمی،‌ چه برنامه‌ای برای ساخت مکتب‌ها و صنف‌های جدید دارد.

جامعه بین‌المللی با تردید به وعده‌های مقام‌های طالبان نگاه کرده و می‌گوید در باره این گروه از روی عملکردش قضاوت خواهد شد.

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید