واکنش‌ها به "کشتار غیرنظامیان" اوکراینی؛ اتحادیه اروپا تحریم‌های جدید بر مسکو وضع می‌کند

۱۴۰۱/۱/۱۶

اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه اعلام کرد تحریم‌های گسترده‌ای علیه روسیه از جمله ممنوعیت واردات زغال سنگ وضع می‌کند.

تحریم‌های پیشنهادی واردات روسیه به ارزش ۹ میلیارد یورو و صادرات به روسیه به ارزش ۱۰ میلیارد یورو را ممنوع و ورود کشتی‌های روسی به بنادر اتحادیه اروپا را متوقف می‌کند.

این تحریم‌ها در حالی اعلام می‌شود که غرب به شواهدی مبنی بر کشتار غیرنظامیان در یک شهر اوکراینی به‎‌دست مهاجمان روسی به تندی واکنش نشان داده است.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا گفت که در حال کار بر روی ممنوعیت واردات نفت نیز است.

او در توییتر نوشت: "همه ما تصاویر وحشتناکی را از بوچا و سایر مناطقی که اخیراً نیروهای روسی از آنجا خارج شده‌اند، دیدیم."

موضوع افزایش تحریم‌ها علیه روسیه ساعاتی پس از آن اعلام شد که ویتالی کلیچکو، شهردار کی‌یف، خواستار قطع تمامی روابط تجاری با روسیه و توقف جریان "پول خونین" به مسکو شد.

کلیچکو در کنفرانسی در جنیوا از طریق لینک ویدیویی گفت: "هر یورو، هر سنتی که از روسیه دریافت می‌کنید یا به روسیه می‌فرستید خون دارد، این پول خونین است و خون این پول خون اوکراینی است، خون مردم اوکراین."

از زمانی که حمله روسیه از شمال اوکراین به جنوب و شرق این کشور منتقل شد، تصاویر تلخی از شهر بوچا در نزدیکی کی‌یف منتشر شد، از جمله یک گور دسته جمعی و اجساد بسته‌شده افراد که از فاصله نزدیک هدف تیراندازی قرار گرفته‌اند.

این تصاویری باعث شد درخواست‌ها برای اقدام شدیدتر علیه مسکو و راه‌اندازی تحقیقات بین‌المللی بیشتر شود.

چندین کشور اروپایی از جمله آلمان، فرانسه و ایتالیا اقدام به اخراج دیپلمات‌های روسی کرده‌اند و مسکو نیز گفته است که به همین شکل پاسخ خواهد داد.

تحریم‌ها اقتصاد روسیه را منزوی و فلج کرده است، اما اوکراین می‌گوید غرب برای گرسنگی دادن به ماشین جنگی مسکو باید کارهای بیشتری انجام دهد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفته است که ایالات متحده همچنین احتمالا تحریم‌های بیشتری را علیه روسیه اعمال کند.

او سخنان جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا را که گفته ولادیمیر پوتین باید بابت جنایات جنگی محاکمه شود، غیرقابل قبول و بی‌ارزش توصیف کرد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفته است که کشورش روسیه را به نسل کشی متهم می‌کند، با این حال، چاره ای جز مذاکره برای پایان دادن به جنگ ندارد.

خبرها
خبرها
رقص - جاده ابریشم

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید