عمران خان در آستانه برکناری؛دادگاه عالی انحلال پارلمان پاکستان را غیرقانونی اعلام کرد

۱۴۰۱/۱/۱۸

دادگاه عالی پاکستان روز پنجشنبه اقدام عمران خان برای انحلال پارلمان پاکستان را غیر قانونی دانست. اکنون با حکم دادگاه، پارلمان کار خود را روز شنبه دو باره آغاز می‌کند و به این ترتیب، نمایندگان مخالف به زودی می‌توانند به عمران خان رای عدم اعتماد بدهند.

عمران خان در آستانه تصمیم احزاب مخالف برای دادن رای عدم اعتماد به حکومت، توانست که به کمک نایب رئیس پارلمان جلو برگزاری مجلس رای عدم اعتماد را بگیرد و از رئیس جمهور پاکستان خواست که پارلمان را لغو کرده تا انتخابات زودهنگام در این کشور برگزار شود.

تمام ۵ قاضی دادگاه عالی پاکستان به صورت متفق القول حکم دادند که «درخواست نخست وزیر از رئیس جمهور برای انحلال پارلمان مخالف قانون اساسی بود و اعتبار قانونی ندارد.»

عمران خان در تازه‌ترین واکنش، بدون اشاره به رای دادگاه عالی گفته است که فردا مجلس کابینه حکومت را برگزار کرده و بیانیه‌ای خطاب به مردم پاکستان ایراد خواهد کرد.

حکم دادگاه یک پیروزی شیرین برای احزاب مخالف است. آنها با برگزاری مجلس رای عدم اعتماد می‌توانند عمران خان را از قدرت برکنار کرده و به جای او یک نخست وزیر موقت تا برگزاری انتخابات جدید در آگست ۲۰۲۳ تعیین کنند.

البته این احزاب گفته اند که پس از برکناری عمران خان، شرایط برگزاری انتخابات زود هنگام را در پاکستان مساعد می‌کنند. در این رابطه، کمیسیون انتخابات پاکستان اعلام کرده است که برگزاری انتخابات تا پیش از ماه اکتوبر امسال ممکن نیست.

برگزاری انتخابات زودهنگام از لحاظ سیاسی برای پاکستان دشوار است. زیرا، حکومت در حال مذاکره با صندوق بین المللی پول برای دریافت وام جدید از این نهاد است که بی ثباتی سیاسی می‌تواند مذاکرات را به تاخیر انداخته و بحران اقتصادی را در این کشور تشدید کند.

خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید