ایمانوئل مکرون: پوتین حملات را در روز نهم می، بر دونباس متمرکز خواهد کرد

۱۴۰۱/۱/۱۹

به گفته‌ی امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، ولادیمیر پوتین به دنبال «پیروزی»حملات خود را روز نهم ماه می، بر منطقه دونباس متمرکز خواهد کرد. او می‌گوید این تاریخ یادآور پیروزی نیروهای روسیه بر سربازان نازی در جنگ جهانی دوم است.

امانوئل مکرون در مصاحبه با شبکه رادیویی فرانسوی RTL گفت که تاریخ «۹ می» مصادف با «جشن پیروزی جنگ بزرگ میهنی» برای روس‌هاست و به طور خاص سالگرد تسلیم شدن نازی‌ها در جنگ جهانی دوم است.

دونباس منطقه تاریخی، فرهنگی و ‌اقتصادی در جنوب شرقی اوکراین است. بخش‌هایی از دونباس توسط گروه‌های جدایی طلب طرفدار روسیه در نتیجه جنگ روسیه و‌ اوکراین کنترول می‌شود.

ولادیمیر پوتین همیشه قصد داشته تا این روز را به نمایش قدرت روسیه تبدیل کند که وجهه آن با سقوط اتحاد جماهیر شوروی خدشه‌دار شد.

جشن ۹ می، نماد پیروزی در برابر نازی‌هاست و به نظر می‌رسد که در شرایط جنگی فعلی کرملین می‌خواهد کشور را از نیروهای مخالف خود پاک‌سازی کند.

این روز رخصتی عمومی در روسیه است و روس‌ها در این روز روبان سنت-جورج را به عنوان سمبل نظامی روسیه استفاده می‌کنند.

فیگارو نیز از قول کرول گریمو پوتر استاد دانشگاه مونپولیه در زمینه مطالعات استراتژیک روسیه به تحلیل این مساله پرداخته است. به گفته‌ی پروفسور پوتر از دید ولادیمیر پوتین، باید به روس‌ها نشان داده شود که ارتش هنوز قدرتمند است و پیروزی در سال ۱۹۴۵ هنوز به عنوان بنای پایه‌گذاری روسیه محسوب می‌شود و هنوز رئیس جمهور می‌تواند پیروزی را به ارمغان بیاورد.

در جریان یک ماه جنگ بین روسیه و اوکراین نیروهای روسی به تدریج از مناطق شمالی اوکراین عقب‌نشینی کردند ‌‌و به نظر می‌رسد به دنبال تغییر آرایش نیروهای خود در مناطق مرزی با اوکراین هستند. مقامات اوکراینی می‌گویند که نیروهای روسی در حال سازماندهی مجدد هستند و قصد دارند تا آنجا که می توانند قلمروهایی را در منطقه شرقی اوکراین تصرف کنند.

وجهه ارتش روسیه از آغاز جنگ به دلیل مشکلاتی که سربازان در فتح کی‌یف با آن مواجه شدند و‌ تصاویر قتل عام غیر نظامیان اوکراینی، خدشه‌دار شد.