روسیه بر تصمیم امریکا برای ارسال چرخبال‌های ام‌آی ۱۷ به اوکراین اعتراض کرد

۱۴۰۱/۲/۸

سرویس فدرال همکاری نظامی و فنی روسیه در بیانیه‌ای از تصمیم امریکا برای تحویل‌دهی چرخبال‌های ام‌آی ۱۷به اوکراین انتقاد کرده و گفته طبق قرارداد انتقال آن‌ها به کشور سوم مجاز نیست.

پنتاگون گفته چرخبال‌‌های ام‌آی ۱۷ را که از روسیه برای افغانستان خریده بود به اوکراین می‌دهد.

به گزارش سی.ان.ان به نقل از وزارت دفاع آمریکا، اوکراین ۱۱ مارچ ۲۰۲۲ رسما با پذیرش این چرخبال‌ها موافقت کرد.

این رسانه گفته پنج چرخبال قبل از خروج ایالات متحده از افغانستان، برای تعمیر و نگهداری در اوکراین بودند که حالا به دولت زلنسکی داده می‌شود.

وزارت دفاع امریکا گفته این چرخبال‌ها به عنوان بخشی از بسته بزرگ کمک‌های نظامی برای مقابله با نیروهای روسی به اوکراین داده می‌شوند.

سرویس فدرال همکاری نظامی و فنی فدراسیون روسیه می‌گوید نسبت به هر گونه انتقال غیرقانونی سلاح و تجهیزات نظامی ساخت روسیه و شوروی به اوکراین یا سایر کشورها، از جمله چرخبال‌های عرضه شده اعتراض می‌کند.

این اداره گفته در قرارداد مشخص شده که چرخبال‌ها برای انتقال به نیروهای مسلح افغانستان است و مشمول صادرات مجدد یا انتقال به هیچ کشور ثالث نمی‌شود.

در بیانیه‌ این اداره که روز چهارشنبه، ۷ ثور منتشر شده، نوشته شده که تصمیم ایالات متحده برای تحویل چرخبال‌های افغانستان به اوکراین، مبانی حقوق بین‌الملل و مفاد قرارداد روسیه و امریکا را نقض می‌کند.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز روز دوشنبه، ۵ ثور در گفتگو با تلویزیون یک روسیه از تصمیم امریکا برای تحویل این چرخبال‌ها به اوکراین انتقاد کرد.

آقای لاوروف گفت «ما در راستای حل و فصل مسایل افغانستان با امریکا همکاری داشتیم و بر اساس آن برای افغانستان چرخبال‌ تهیه کردیم. امریکا هزینه‌اش را پرداخت کرد تا به نیروهای امنیتی افغانستان فرستاده شود. اکنون واشنگتن با صدای بلند اعلام کرده که آنها را به ولودیمیر زلنسکی تحویل می‌دهد که مجاز نیست.»

وزیر خارجه روسیه می‌گوید «طبق قرارداد انجام شده هر گونه انتقال چرخبال‌ها به شخص ثالث بدون رضایت فدراسیون روسیه مجاز نیست. بنابراین، ارسال این چرخبال‌ها به اوکراین نقض مستقیم تعهدات در حوزه روابط بین‌الملل است.»

همزمان ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه از اقدام کشورهای غربی و امریکا برای ارسال تسلیحات به اوکراین به شدت انتقاد کرده و هشدار داده است.

آقای پوتین صریح گفته است «اگر کسی بخواهد در جنگ اوکراین دخالت کند و یک تهدید استراتژیک ایجاد کند، با حملات "برق آسا" مواجه خواهد شد.»

رئیس‌جمهور روسیه حتی گفت که تمام تصمیمات خودش را در این زمینه گرفته‌ است.