کی‌یف می‌گوید نیروهای روسیه در مناطق اشغال‌شده اوکراین چند صد‌هزار تن گندم را به سرقت برده‌اند.

معین وزیر کشاورزی اوکراین در مصاحبه با تلویزیون ملی این کشور ابراز نگرانی کرد که شاید بخش اعظم یک‌و‌نیم میلیون تن غله ذخیره شده در مناطق اشغالی هم توسط روس‌ها دزدیده شده باشد.

میکولا سولسکی، وزیر کشاورزی اوکراین نیز گفته است که در دو هفته اخیر سرقت غلات بیشتر شده است.

آقای سولسکی گفت: "من شخصاً این را از بسیاری صاحبان سیلوها در مناطق اشغالی می‌شنوم. این دزدی اشکار است و در همه‌جای سرزمین‌های اشغالی اتفاق می‌افتد. "

او افزود: چنین وضعیتی می‌تواند در مناطق خارج از کنترول نیروهای اوکراینی مشکلات غذایی به وجود آورد.

وزیر کشاورزی اوکراین گفت که در جنوب این کشور به زودی فصل برداشت گندم آغاز می‌شود: "اما در چنین وضعیتی شاید کشاورزان (به روس‌ها) بگویند: این کلید‌های تراکتور است، اگر می‌خواهید، خودتان آن را جمع کنید."

وزیر خارجه اوکراین نیز روز پنجشنبه روسیه را در مناطقی که اشغال کرده است به سرقت غلات متهم کرد و این عمل مسکو را سبب افزایش تهدید برای امنیت غذایی جهانی خواند.

اما کرملین ادعا‌های اوکراین را رد می‌کند.

چشم‌انداز برداشت غلات

وزارت کشاورزی اوکراین روز جمعه گفت که با وجود جنگ در این کشور، در شش منطقه اوکراین کشت غلات بهاری اولیه تکمیل شده است.

اوکراین به ۲۴ منطقه تقسیم شده است و به علت ادامه درگیری شدید، برای کشت غلات در منطقه لوهانسک در شرق این کشور برنامه‌ای وجود ندارد.

وزارت کشاورزی اوکراین در باره میزان برداشت غلات در سال ۲۰۲۲ هم آماری نداده، اما تحلیلگران آن را ۴۱.۱ میلیون تن ارزیابی کرده‌اند، مقداری که سال گذشته ۸۶ میلیون تن اعلام شده بود.

یک مرکز مشاوره هم می‌گوید صادرات غله اوکراین به خارج از این کشور در سال جاری احتمالا ۳۳.۲ میلیون تن خواهد بود. قبلا انتظار می‌رفت این مقدار ۴۵.۵ میلیون تن باشد.

خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید