طالبان صالح محمد، افسر دولت پیشین را "بازداشت و به جای نامعلومی منتقل کرده‌اند"

۱۴۰۱/۲/۱۱

منابعی از کابل به افغانستان انترنشنال خبر دادند که طالبان صالح محمد، قومندان تولی تأمین امنیت پارلمان افغانستان را روز چهارشنبه، ۷ ثور از خانه‌اش بیرون کشیده شده و به جای نامعلومی منتقل کردند.

منابع می‌گویند با گذشت پنج روز خانواده محمد صالح اطلاع ندارند که او زنده است یا نه.

بر اساس معلومات این منابع لمری سارن صالح محمد از خانه‌اش در کارته سخی شهر کابل به گونه خودسرانه بازداشت شده است.

منبع افغانستان اینترنشنال می‌گوید که نزدیکان این افسر پولیس چند بار به حوزه‌های امنیتی طالبان رفته و از آنها سراغ صالح محمد را گرفته‌اند اما مسئولان حوزه‌های امنیتی طالبان به آنها گفته در این مورد معلومات ندارند.

پس از سقوط جمهوری اسلامی افغانستان به گونه بی‌وقفه خبرهایی از بازداشت و قتل نیروهای امنیتی دولت سابق به دست نیروهای طالبان منتشر می‌شود.

رسانه‌های محلی گزارش داده‌اند که طالبان شب شنبه تاج‌محمد، یکی از فرماندهان پیشین پولیس نظم‌عامه را در ولایت ننگرهار کشتند.

اخیراً روزنامه نیویارک تایمز در گزارشی اعلام کرد که دست‌کم ۵۰۰ نفر از نظامیان و کارمندان حکومت سابق در جریان ۶ ماه اول تسلط طالبان کشته یا ناپدید شدند.

در گزارش این روزنامه به سرنوشت نظامیانی اشاره شده که فریب «امان‌نامه» طالبان را خوردند و پس از شناسایی، دستگیر، شکنجه و برخی هم کشته شدند.

طالبان پس از ورودشان به کابل اعلام کردند که کارمندان دولت پیشین را "عفو" کرده‌اند و آنها را بازداشت نخواهند کرد.

اما نهادهای حقوق بشری بارها گفته‌اند که این گروه به فرمان "عفو" رهبرشان وفادار نمانده‌اند.

نهادهای حقوق بشری گفته‌اند طالبان از انتشار فرمان "عفو" به عنوان دامی برای بازداشت و کشتار نیروهای امنیتی دولت پیشین استفاده کرده‌اند.

خبرها
خبر ورزشی
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید