سفارتخانه‌های افغانستان در خارج از کشور به کشتار غیرنظامیان توسط طالبان واکنش نشان داد

۱۴۰۱/۲/۲۱

نمایندگی‌های افغانستان در خارج از کشور می‌گویند طالبان روزهای دوشنبه و سه شنبه، ۱۹ و ۲۰ ثور در ولایت پنجشیر، ولسوالی اندراب بغلان و ولسوالی ورسج تخار مرتکب سلسله‌ای از اعدام‌ها، بازداشت‌های خودسرانه، شکنجه و بدرفتاری با غیرنظامیان بی‌گناه به شمول زنان و کودکان شده‌اند.

نمایندگی‌های دیپلماتیک افغانستان در خارج از کشور از محکمه جزایی بین‌المللی خواسته‌اند که با تحقیق و بازجویی از مجرمان، زنجیره رهبری و رهبران آنها به وظایف خود عمل کنند.

این دیپلمات‌ها همچنین از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستند که نقش خود را برای پیشگیری و پاسخ‌گویی گسترش دهد.

در اعلامیه‌ای که از آدرس نمایندگی‌های دیپلماتیک افغانستان در خارج از کشور منتشر شده، از آنتنیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل خواسته شده است که یک هیأت حقیقت‌یاب سازمان ملل را به افغانستان بفرستد تا در مورد رویدادهای جنایات جنگی، سلسله اعدام‌های نظامیان دولت پیشین و گفتگو با قربانیان در سراسر افغانستان تحقیق کند.

در اعلامیه آمده است: "طالبان با برخورداری از فضای مصئونیت از مجازات، حاکمیت افراطی، ظالمانه و وحشیانه خود را تشدید بخشیده‌اند."

از نظر دیپلمات‌های افغانستان در خارج از کشور حاکمیت طالبان با نقض تعهدات و مکلفیت‌های بین‌المللی افغانستان توأم است و الگوی آزاردهنده زن‌ستیزی، تنفر قومی، خشونت و ترور در آن متبلور شده است.

پس از فرار اشرف غنی از کابل در پانزدهم اگست پارسال، کلیه ساختارهای دولتی در داخل کشور با فروپاشی روبرو شد. نمایندگی‌های دیپلماتیک افغانستان در خارج از کشور اما با سرنوشت متفاوتی روبرو شد.

اکثر این نمایندگی‌ها تلاش کردند استقلال‌شان را از دولتی که طالبان در کابل معرفی کردند حفظ کنند. آنها به رسانه‌ها گفتند آماده نیستند از حکومت طالبان در جهان نمایندگی کنند.

طالبان در آن زمان پیامی به نمایندگی‌های افغانستان در خارج از کشور فرستادند و تلاش کردند در مورد آینده ۶۵ نمایندگی سیاسی افغانستان در خارج از کشور با دیپلمات‌های افغانستان صحبت کنند.

اما دیپلمات‌های افغانستان از شرکت در جلسات به رهبری امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان سرباز زدند.

به مرور زمان شماری از سفرا و دیپلمات‌های افغانستان از کرسی‌های‌شان کنار رفتند و به کشورهای غربی درخواست پناهندگی دادند. مابقی سفرا با تجربه‌های دشواری که از مشکلات مالی در پیش داشتند، تلاش کرده‌اند به خدمات قونسلگی در خارج از کشور بدون اتکا به دولت طالبان ادامه دهند.

خبرها
دیدگاه
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید